×

İngiltere’den borç limiti yorumu: Yıkıcı olur

ABD’de borç limitiyle ilgili tehlike çanları çalarken, ülke dışından da mümkün bir temerrüdün olumsuz tesirler yaratacağına ait ihtarlar geliyor.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, ABD’de borç limitinin yükselmesi için mutabakat çıkmamasının tesirlerinin yıkıcı olacağını belirtti.

Hunt, ilgili açıklamalarını ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile Japonya’da G-7 maliye bakanlarının toplantısı marjındaki görüşmesinden evvel gazetecilere yaptı.

ABD’de borç limitiyle ilgili hudutlu bir ilerleme kaydedilirken, ABD Hazine Bakanı geçmiş deneyimlere nazaran şartların daha güçlü görünmesine karşın tahlille ilgili umutlu olduğunu belirtti.

ABD Kongresi Bütçe Ofisi de uyarmıştı

ABD Kongresi Bütçe Ofisi’nin hesaplamalarına nazaran 30 Nisan prestijiyle Hazine’nin 316 milyar dolar nakdi ve fevkalâde tedbirler altında 41 milyar dolarlık kullanılabilir borçlanma kapasitesinin olduğu aktarıldı.

Mayıs ayı için finansman gereksiniminin 200 milyar dolar ile 300 milyar dolar ortasında olduğunun iddia edildiği belirtilen raporda, Haziran ayında ise 75 milyar dolar ile 100 milyar dolar ortasında olmasının beklendiği bildirildi.

Raporda, Hazine’nin 1 Haziran’da toplumsal güvenlik ile askeri işçi ve kamu çalışanlarına yönelik ödemeler için yaklaşık 25 milyar dolarlık ödeme yapacağı kaydedildi.

Share this content:

Yorum gönder