×

Almanya Başbakanı Scholz’dan Rusya’ya daha fazla yaptırım bildirisi

Scholz, Avrupa Günü nedeniyle Strazburg’daki Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Şura oturumuna hitabı öncesinde basına açıklamalarda bulundu.

AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırım rejiminin daha da geliştirilmesini değerlendirdiklerini belirten Scholz, 11’inci yaptırım paketinin devamının da olacağını söyledi.

Scholz, yaptırımların süreklilik gerektirdiğini ve bunun üzerinde çalıştıklarını anımsatarak, “Bir sonraki yaptırım paketi (11’inci) son olmayacak” diye konuştu.

AB Kurulu, dün Rusya’ya yönelik 11’inci yaptırım paketi teklifinin üye ülkelere gönderildiğini, paketin yaptırımların uygulanması, aktifliği ve delinmesinin önlenmesine odaklandığını açıklamıştı.

Bu basamakta yeni yaptırım paketinin çarşamba günü, üye ülkelerin AB Kurulu’ndaki Daimi Temsilciler Komitesi’nde (COREPER) ele alınması bekleniyor.

AB’nin yeni yaptırım paketi teklifinde Rusya’ya askeri gayeyle kullanılabilen ekipmanları tedarik ettiği gerekçesiyle kimi Çinli firmanın da yer aldığı basına sızmıştı.

AB, şimdiye kadar, Rusya’ya yönelik 10 yaptırım paketini hayata geçirdi.

Bu çerçevede, Rusya’ya yönelik ticaret, finans, petrol ve kömür de dahil güç, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks eserler ile altını da içeren geniş yelpazeye yayılmış kısıtlamalar uygulandı. Binin üzerinde kişi ve 200’e yakın kurumun mal varlıkları donduruldu.

Share this content:

Yorum gönder