×

Altın yatırımcısının dikkati ABD borç limiti krizinde

Altın, ABD’de borç tavanı krizine ait tasalar ve üretici enflasyon verisinin 2 yıldan uzun müddettir birinci defa yüzde 5’in altında gelmesiyle 2 bin dolar düzeyinin üzerinde seyretmeye devam ediyor.

ABD’nin birinci kere temerrüde düşmesini önleyecek bir muahedeye yönelik umutlar, ABD Lideri Joe Biden ve Meclis Lideri Kevin McCarthy’nin yaşanan çıkmaza tahlil getirmeyi amaçlayan Cuma günü yapılacak toplantıyı ertelemesinden sonra suya düştü. Lakin bilgi sahibi kaynaklara nazaran gecikme, işçi seviyesinde ilerleme kaydedildiğini gösteriyor.

RBC Capital Markets stratejistleri görüşmenin iptal edilmesiyle ilgili geçtikleri bilgi notunda, ABD borç tavanı krizine ait artan telaşlar, yatırımcıların finansal piyasalardaki potansiyel kaosa hazırlanmasıyla altının faydasına olacak.

Spot altın 2.015 dolardan açıldığı günde en düşük 2.005 doları görürken ons başına 2.009 dolar civarında dengelendi.

Ons altın ve bankalar ortası Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara nazaran gram altın ise 1.265 TL civarında.

Öte yandan Darphane altın sertifikasına nazaran gram altın 1.482 TL’ye karşılık gelirken Kapalıçarşı’da ise 1.422 TL’den alıcı buluyor.

“Borç tavanı açmazı altın için kısa vadeli artışa taban hazırlıyor”

RBC Capital Markets stratejisti Christopher Louney, düşünceli müzakerelerin, rekor düzeye yakın seyreden spot altın için kısa vadeli bir artışa taban hazırladığını söyledi.

Louney geçtiği bir bilgi notunda, “Nihayetinde bir muahedeye varılacağını varsaysak bile, son tarih yaklaşırken potansiyel olarak büyüyen mali tasayı göz gerisi etmeyeceğiz. Kısa vadede altının en âlâ korunma aracı üzere göründüğüne inanıyoruz” tabirlerini kullandı.

Değerli metalin yükselmesine takviye olacak bir diğer faktör olarak, piyasalar bu yıl içinde faiz getirisi olmayan altın için olumlu tesire sahip olacak Fed faiz indirimlerini fiyatlıyor.

Bu fiyatlamalar, bu hafta enflasyonun düştüğünü ve birinci işsizlik maaşı müracaatlarının Ekim 2021’den bu yana en yüksek düzeye ulaştığını gösteren datalarla desteklendi.

ANZ Banking Group Ltd. analistleri Soni Kumari ve Daniel Hynes geçtikleri bir notta, Fed faiz artış döngüsünün sonuna yaklaşırken, Washington’daki açmazın altın için birçok destekleyici faktörden sırf biri olduğunu söyledi.

Yetkililer, artan jeopolitik riskler, ABD bankacılık dalının sıhhatine ait süregelen tasalar ve ekonomik yavaşlama kaygılarının de inançlı varlıkların cazibesini artırdığını söylediler.

Share this content:

Yorum gönder