×

Petrolde talep telaşları tesiri

Petrol, fiziki talebe ait telaşlar ve Irak’tan birtakım akışların muhtemel yine başlamasının, ABD’nin Haziran ayından sonra Stratejik Petrol Rezervini tekrar doldurmaya başlama planını dengelediğinden iki günlük bir düşüş yaşadı.

ABD ham petrolü evvelki iki seansta yaklaşık yüzde 4 düştükten sonra varil başına 71 doların altına geriledi. Zayıf rafineri marjları ve birtakım alanlarda gözlenen cansız alımlar fizikî petrol piyasasında zayıflık belirtilerine işaret ediyor.

Bu durum, en büyük iki iktisat olan ABD ve Çin’de ABD’deki işsizlik müracaatlarının artması ve Çin’in toparlanmasının zayıflamasıyla bu hafta daha fazla soğuma ispatı görülmesi sonrası geldi.

Orta Doğu’da Irak Petrol Bakanı Cumartesi günü Türkiye’deki Ceyhan limanı üzerinden petrol ihracatına yine başlayacağını söyledi. Akış tekrar başlaması durumunda bu piyasaya günde yaklaşık 450 bin varilin yine sürülmesi manasına gelecek.

Ham petrol ABD iktisadının resesyona ihtimaline daha da yaklaşması ve Çin’in toparlanmasında yaşanan hayal kırıklığının devam ederek güç talebini tehdit etmesiyle geçtiğimiz ay yaklaşık yüzde 15 geriledi. Bu faktörler durum OPEC+ tarafından açıklanan arz kesintilerinin sağladığı artışın tesirlerini baskıladı.

JTD Energy Services Yöneticisi John Driscoll, “Düşük fiyatlar birçok piyasa oyuncusuna açığa alım yapmaları için bir giriş noktası sunacak ve fiyatlar yakında bir taban düzeyi oluşturacaktır. İkinci yarıda ölçülü bir toparlanmanın mümkün olduğu göz önüne alındığında birçok kişi tabandan alım yapmak için fırsat bekliyor” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Güç Bakanı Jennifer Granholm PErşembe günü yaptığı açıklamada ABD’nin kongre tarafından zarurî kılınan bir kullanımın önümüzdeki ay sona ermesinin akabinde ülkenin straetjik rezervlerini yine doldurmaya başlamayı umduğunu söyledi.

Yönetim bu hafta başında bakımı bitirmesi sonrası stratejik petrol rezervlerini doldurmak için tekrar petrol satın almaya başlamayı planladığını duyurmuştu.

Haziran vadeli ABD ham petrol yüzde 0,4 düşüşle 70,61 dolardan süreç gördü.

Temmuz vadeli Brent petrol de yüze 0,4 düşüşle 70,61 dolardan süreç gördü.

Share this content:

Yorum gönder