×

Altında ABD enflasyonu dayanağı

Altın, ABD enflasyonunun soğuduğuna işaretlerin Fed’in sıkılaştırma döngüsünü yakında durduracağına dair spekülasyonları artırmasıyla yükseldi.

Altın bu hafta yaklaşık yüzde 1 yükselirken rekor düzeye yakın seyrini sürdürüyor.

Değerli metal, Fed para siyasetinde gevşemeye gidebileceğine dair fiyatlamaların yanı sıra doların güvenilirliğini tehdit eden ABD borç tavanı krizine dair kaygılar nedeniyle ayın büyük kısmında 2.000 doların üzerinde seyretti.

Spot altın ons başına 2.025 dolardan süreç görüyor. Ons altın ve bankalar ortası Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara nazaran gram altın ise 1.273 TL civarında.

Öte yandan Darphane altın sertifikasına nazaran gram altın 1.502 TL’ye karşılık gelirken Kapalıçarşı’da ise 1407 TL’den alıcı buluyor.

Çeyrek altının satış fiyatı 2.090 TL olurken Cumhuriyet altını ise 8.470 TL’den satılıyor.

ABD’de manşet enflasyon Nisan ayında yüzde 4,9’a düşerek son iki yılda birinci sefer yüzde 5 altında geldi. Bu sayı 10 yıllık tahvil getirilerinin düşürürken yılın ilerleyen devirlerinde faiz indirimlerine ait piyasa beklentilerinin dayanak bulmasını sağladı.

Faizlerin düşmesi altını destekleme eğilimine sahip olsa da ABD’li siyaset yapıcıların enflasyonu denetim altına alma konusunda kullandıkları şahin lisan elde edilen yükselişin yumuşamasına neden oldu.

Öte yandan yatırımcılar ABD Lideri Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy’nin ABD’nin gerçekleşmesi halinde bir birinci olacak temerrüde düşmesini önlemek için Cuma günü tekrar bir ortaya gelmesiyle muahedeye dair işaretleri takip edecek.

Spot altın geçtiğimiz hafta Fed’in sıkılaşma döngüsünde sona geldiği ve yıl sonuna hakikat faiz indirimine gidebileceğine dair spekülasyonlarla rekor düzeylere yaklaşmış ve gram altında 1.291 TL ile yeni rekor düzey görülmüştü.

Ancak sonrasında ABD’den gelen güçlü istihdam datalarının bu görüşü zayıflatması sonrası kıymetli metal yararlarının bir kısmı geri vermişti.

Share this content:

Yorum gönder