×

Bank of America’dan seçim raporu

Yabancı bankaların seçime yanlışsız son tahlilleri müşterilerine ulaşıyor.

Bank of America (BofA) da ‘Saha notları: Hiçbir taraf için net bir zafer, iktisat için kolay deva yok” başlıklı notuyla seçime ait değerlendirmesinde senaryolar yer aldı.

Aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da bulunduğu ekonomistlerin hazırladığı raporda seçimlerin birinci tıpta sonuçlanmasının mümkün olduğu başlığına yer verildi.

BofA raporunda yatırımcıların mali taraftaki düzenlemeler hasebiyle huzursuz olduğu vurgulandı. Raporda yatırımcıların, muhalefetin kazanması durumunda, para ünitesindeki bedel kaybının ve faiz artışlarının bankacılık dalı bilançolarında ve hükümetin yükümlülüklerinde meselelere yol açabileceğini düşündüğü tabir edildi.

BofA ekonomistlerinin değerlendirmesinde kimi yatırımcıların da kimi kurumların bilançolarındaki kapalı yükümlülük ve maliyetlerin seçimlerden sonra ortaya çıkabileceği tarafında telaşları olduğu tabirleri yer aldı.

BofA, Türkiye’de borcun ulusal gelire oranının faizlerde ve kurda yaşanacak artışlara karşılık olarak potansiyel olarak kamu bankalarına sermaye konulması ve zelzeleye yönelik finansman muhtaçlıkları da dahil olmak üzere yüzde 50-55 düzeyinde öngördü. Banka Eylül ayıyla birlikte faizlerin yüzde 50’ye ulaşması ve TL’de yüzde 20-25 bedel kaybı beklentisini yinelerken, kampanya periyodunda fiyat artışları taahhütleri ve enflasyona ait revizyon görüşmelerinin beklentileri üzerinde üst taraflı bir risk yarattığını tabir etti.

Tahvil ve kur beklentileri

Bankanın değerlendirmesinde kur ve tahvillere ait senaryolar da yer aldı.

Banka ekonomistleri muhalefetin seçimleri kazanması durumunda siyaset faizinin yüzde 50 olduğu ortamda 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 30 ile tepe yapmasını öngördü. Banka Dolar/TL ‘de adil pahanın de 24 olacağını iddia etti. Kurdaki düzeyin genelde adil kıymeti aştığını tabir eden BofA muhalefetin kazanması durumunda kurun 25 düzeyine çıkabileceğini belirtti.

Share this content:

Yorum gönder