×

Çin’den Almanya’ya ‘Çin’i kaybetme’ uyarısı 

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Çin Gang, üç ülkeyi kapsayan Avrupa cinsinin birinci durağında Berlin’de Alman mevkidaşı Annalena Baerbock ile görüşmede, ideolojik cepheleşmeden ve ekonomik bağları koparmaktan kaçınarak “yeni bir soğuk savaşa” karşı çıkılması gerektiğini belirtti.

Çin Gang, ideolojik cepheleşmenin ve ekonomik bağları koparmanın hem Avrupa’nın hem Çin’in çıkarlarına ziyan vereceğini, AB’nin Çin’le temaslı “riskleri azaltma” stratejisinin “Avrupa’nın Çin’i kaybetmesine”, Çin ile işbirliğinin getireceği istikrar, kalkınma ve fırsatlardan yoksun kalmasına yol açacağını vurguladı.

Çinli bakan, Avrupa’nın Çin’i kaybetmesi ihtimalinden bahsederken “Çinsizleşme” (desinicization) tabirini kullandı.

“Cepheleşme yerine işbirliği tercih edilmeli”

Almanya ve Çin’in global tesire sahip iki büyük ülke olarak cepheleşme yerine işbirliğini tercih etmesi gerektiğini tabir eden Çin Gang, “Tedarik zincirlerini kesmekten, ekonomik bağları koparmaktan kaçınmalı, yeni bir soğuk savaşa birlikte karşı çıkmalıyız” dedi.

ABD’yi, ismini anmadan, ideolojik cepheleşme ve ekonomik istikrarsızlık yaratmakla suçlayan Çin Gang, Avrupa için asıl riskin, “belirli bir ülkenin” tek taraflı yaptırımlarla dünya iktisadına ziyan vermesi ve kendi mali sorunlarını diğerlerine ihraç etmesi olduğunu savundu.

Söz konusu ülkenin ideolojik cepheleşme tohumları ekerek kamplaşma yaratmaya çalıştığı, kendi para ünitesinin “uluslararası rezerv” statüsünü berbata kullanarak ülkesindeki enflasyon ve borç krizini, saçılma tesiriyle öbür ülkelere ihraç ettiği savunan Çin Gang, “Eğer ‘yeni bir soğuk savaş’ ortaya çıkarsa bu yalnıza Çin’in çıkarlarını değil Avrupa’nın çıkarlarını da etkileyecektir. Asıl kaygı edilmesi gereken risk budur” tabirini kullandı.

Çinli ve Alman bakanlar, görüşmede Ukrayna krizini de ele alırken Çin Gang, AB’nin Rusya’ya askeri dayanak sağladığı gerekçesiyle Çin şirketlerini yaptırım listesine almaya yönelik planına itirazını lisana getirdi.

“Yaptırım olursa gerekli yansıyı veririz”

Çin şirketlerinin Rus şirketleri ile ilgilerinin olağan ekonomik işbirliği ve alışveriş olduğunu savunan Çin Gang, “Eğer yaptırım üzere cezalandırıcı önlemler uygulanırsa Çin şirketlerinin legal çıkarlarını korumak üzere gereken yansıyı veririz” değerlendirmesinde bulundu.

Çin Gang, Çin’in kısa vakit evvel Ukrayna krizinin siyasi tahlili için arabuluculuk teşebbüsü başlatacağını duyurduğunu hatırlatarak, Almanya’ya Avrupa’da aktif, istikrarlı ve sürdürülebilir bir güvenlik çerçevesinin kurulmasına öncülük etmesi daveti yaptı.

Çinli Bakan, Almanya’daki temaslarının akabinde Fransa ve Norveç’i ziyaret edecek.

Share this content:

Yorum gönder