×

Rusya Merkez Bankası’nın İsviçre’deki varlıkları açıklandı

İsviçre Devlet İktisat Sekreterliği (SECO) Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik 10. yaptırım paketinin yeni raporlama yükümlülükleri kapsamında, ülkedeki Rusya Merkez Bankası varlıklarına ait dataları yayınladı.

Buna nazaran, İsviçre genelinde 7,4 milyar İsviçre frangı (8,3 milyar dolar) kıymetinde Rusya Merkez Bankası varlığı tutuluyor.

Söz konusu varlıkların yönetilmesine ait süreçlerin, Rusya-Ukrayna savaşının akabinde yasaklandığı belirtilerek, İsviçre hükümetinin Rusya Merkez Bankası varlıkları ve rezervlerinin ölçüsü hakkında bugün bilgilendirildiği aktarıldı.

Üç ayda tertipli açıklama yapılacak

Açıklamada, Rusya Merkez Bankası’nın İsviçre’deki varlıklarının, yaptırım uygulanan Rus iş insanları yahut Rus şirketlerine ilişkin olduğu için dondurulan 7,5 milyar frank kıymetindeki varlıklarla karıştırılmaması gerektiği aktarılarak, Rusya Merkez Bankası rezervleri ve varlıklarını bildirmenin mecburî olmaya devam edeceği ve sayıların 3 ayda bir tertipli olarak açıklanacağı duyuruldu.

Yurt dışında tutulan Rusya Merkez Bankası varlıklarına kalıcı olarak el konulması ve bu varlıkların Ukrayna’nın yine inşası için kullanılması konusunda AB genelinde tartışmalar olduğu hatırlatılan açıklamada, İsviçre hükümetinin bu tartışmaları “yakından” takip ettiği kaydedildi.

İsviçre, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bir yıl sonra, Şubat 2023’te AB tarafından Rusya’ya yönelik 10. yaptırım paketine katılarak “tarihi tarafsızlığına” son vermişti.

Share this content:

Yorum gönder