×

Euro için kritik bilgi

Fed’in para siyaseti patikası açısından kritik değerdeki enflasyon bilgileri beklenirken, gelişmiş ülke para ünitelerini de volatil bir hafta bekliyor.

Euronun da Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) faiz artış suratını yavaşlatmasının akabinde ABD merkezli gelişmelere odaklandığı görülüyor.

Bu durum bilhassa kimi dolar boğalarının opsiyon fiyatlamalarının gitgide ayı piyasasına döndüğü bir periyotta bilhassa euro için geçerliliğini koruyor.

Euro/Dolar paritesinde bir haftalık durumlarda, dalgalanmaktan kaçınmak için kullanılan riskten korunma süreçlerinde en likit opsiyon mukavelesinde satım ve alım opsiyonu ortasındaki volatilite farkını gösteren gösterge bu hafta Şubat 2022’den bu yana en yüksek düzeyine yükseldi. Alım opsiyonları da satım opsiyonlarını geride bıraktı.

ABD TÜFE dataları euro için kritik kıymet sergilerken, euro uzun kontratlarından kâr almayı seçenlerin zamanlamayı yanlış ayarlamış olabileceği bedellendiriliyor.

AMB cephesinde şahin mesajlar

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) şahin üyelerinden Martins Kazaks yatırımcıların faiz artışlarının Temmuz’da biteceğini varsaymaması gerektiğini belirtti.

Bloomberg’e telefonda konuşan Kazaks “Bunun şimdi net olduğunu düşünmüyorum. Hâlâ almamız gereken yol var ve enflasyonu denetim altına almak için daha fazla fazi artışı gerekebilir” dedi.

Piyasalardaki faiz fiyatlamalarına da değinen Kazaks gelecek yıl bahar aylarında faiz indirimi fiyatlamasını “ciddi derecede erken” olarak yorumladı.

Share this content:

Yorum gönder