×

Apple’ın kurucu ortağı: Yapay zekâ dolandırıcılıkların tespitini zorlaştırabilir

BBC’ye açıklamalarda bulunan Wozniak, yapay zekânın yararlı istikametleri olduğu üzere ziyanlı taraflarının de bulunduğunu söyleyerek teknolojinin “art niyetli” şahıslar tarafından kullanıldığında tehlikeli bir hal alabileceğini belirtti.

Art niyetlilerin, yapay zekâ yardımıyla yaptıkları dolandırıcılıklarda insanları daha kolay kandırabilecekleri konusunda ikazda bulunan Wozniak, yapay zekâ ile yapılan dolandırıcılıkların tespiti ve dezenformasyonun önüne geçilmesinin çok daha güç olabileceğini kaydetti.

Wozniak, yapay zekanın, his sahibi olmadığı için insanların yerini alamayacağını fakat ChatGPT üzere programlar sayesinde son derece akıllı ve ikna edici olduğunu söyledi.

Düzenleme tartışmaları

Yapay zekâ teknolojileri üzerine yürütülen; sonlandırma ve düzenleme getirme tartışmalarına da değinen Wozniak, insanların kullanımına sunulan rastgele bir şeyin yol açtığı ziyanlardan, onu üretenlerin de sorumlu olması gerektiğini vurguladı.

Wozniak, “her şeyin yanlarına kar kalacağını düşünen” büyük teknoloji şirketlerinden kelam konusu düzenlenmelerle hesap sormanın mümkün olamayacağını ileri sürdü.

Teknolojideki gelişimin durdurulmasının mümkün olmadığını da kelamlarına ekleyen Wozniak, kelam konusu olumsuz durumların ortaya çıkmaması için insanların daha yeterli bir teknoloji eğitimine gereksinim duyduğunu söyledi.

Avrupa Birliği, yapay zekâ teknolojilerine yönelik katı kurallar içeren düzenlemeler üzerinde çalışırken G7 ülkeleri teknoloji ve iktisat bakanlarının katıldığı ve 29-30 Nisan’da Japonya’nın Takasaki kentinde düzenlenen toplantıda yapay zekâ konusunda risk değerlendirmesine dayalı denetleyici bir düzenlemenin oluşturulması için görüş birliğine varmıştı.

Share this content:

Yorum gönder