×

Fed’in 2 numarasına aday gösterilen isimden enflasyon yorumu

Fed Guvernörü Philip Jefferson, ABD’de enflasyonun seyrindeki güzelleşmenin bu yıl boyunca karışık bir görünüm sergilediğini lakin para siyasetinin iktisada nüfuz edebilmesinin vakit aldığını ve yolunda gittiğini söyledi.

Stanford Üniversitesi Hoover Enstitüsü’nde bir konuşma gerçekleştiren Jefferson, Mart ayında beklenmedik bir formda düşen ikinci el motorlu araç fiyatları dışında çekirdek kategoride yer alan eserlerdeki dezenflasyonun beklenenden daha yavaş ilerlediğini söz etti.

Jefferson, para siyasetinin enflasyonu ve ekonomiyi uzun vadeli ve farklı biçimlerde etkilediği, Fed’in süratli sıkılaşmasının tesirlerinin önümüzdeki periyotta görüleceğini söyledi.

Biden tarafından aday gösterildi

ABD Lideri Joe Biden, Philip Jefferson’ı ABD Merkez Bankası (Fed) Lider Yardımcılığına aday gösterdi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Biden, vazifeye gelmesinden bu yana kaydettikleri ekonomik gelişmelere işaret ederek, Jefferson’ı Fed İdare Şurası lider yardımcılığına aday göstermekten gurur duyduğunu belirtti.

Senato’nun geçen yıl Jefferson’ı 91’e karşı 7’lik güçlü bir oy oranıyla Fed İdare Şurası üyesi olarak onayladığını anımsatan Biden, adayının Fed Lider Yardımcısı olarak da süratli bir formda onaylanmasını beklediğini tabir etti.

Share this content:

Yorum gönder