×

Yellen: Borç limitinde tahlilden umutluyum

ABD’de borç limitinin artırılması için hudutlu bir gelişme izlenirken, Hazine’nin başındaki isim tahlil için umutlu olduğunu açıkladı .

Japonya’da Reuters’a konuşan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitinin yükseltilmesiyle ilgili görüşmelerin geçmişe kıyasla daha güçlü geçtiğini, fakat ABD’yi birinci temerrüdünün kıyısına getiren borç limiti ile ilgili açmazın tahlili konusunda umutlu kaldığını belirtti.

Yellen söyleşide önümüzdeki birkaç hafta içinde bahsin çözüleceğini iddia ettiğini belirtti.

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış bulunuyor.

Borç limiti ya da borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para ölçüsünün üst sınırı” manasına geliyor.

Temsilciler Meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde değerli harcama kesintilerinden yana hal sergiliyor. Demokratlar ise borç limitinin artırılmasında ısrarcı oluyor ve Cumhuriyetçilerin makul harcamaları kısma tekliflerini geri çeviriyor.

Demokratlar ile Cumhuriyetçiler ortasında açmaz haline gelen borç limiti konusunun piyasaları sarsmasından tasa duyuluyor. ABD’de resesyon beklentileri artarken, iki partinin borç limiti üzerindeki hesaplaşması her zamankinden daha fazla risk taşıyor.

Share this content:

Yorum gönder