×

ING: Borç limiti çıkmazı dolara dayanak olabilir

ING Döviz Stratejisti Francesco Pesole yayımladığı bilgi notunda dolar için ABD enflasyon verisi ve borç tavanı krizinin çözülmesinin odakta olacağını belirtti.

Pesole, ABD borç tavanı artışı üzerindeki çıkmazın, dolar için giderek daha kısa vadeli bir destekleyici faktör olarak ortaya çıktığını ve Lider Biden ile Kongre’deki Cumhuriyetçiler ortasındaki yapılan toplantıda, muhtemel bir muahede konusunda fazla ilerleme sağlanamadığına dikkat çekti.

Geçilen bilgi notunda Cumhuriyetçi önder Mitch McConnell’ın, ABD’nin temerrüde düşme riskini görmezden geldiğini lakin müzakerelerin çıkmaza girdiğini kabul ettiği belirtildi. En süratli tahlil olarak görülen kısa vadeli borç limiti uzatması da şimdilik reddedildi.

Banka stratejisti mevcut durumun kaçınılmaz olarak risk itimadını baskıladığını doların ise dayanak bulmasını sağladığını kaydetti. Pesole, piyasalarda yaşanan açmazı çözmek için pay senedi yahut para piyasalarında bir güçlü bir piyasa satışının gerekebileceğine dair artan bir tasa hakim olduğunun altını çizdi.

Yılın ikinci yarısında düşüş beklentisi

Bankanın notunda ABD dolarının kısa durumlarının son birkaç ayda istikrarlı halde yükseldiği düşünülürse bu durumun doları kısa vadede değerli bir artış kaydedeceği bir senaryoya dönüşeceğine değinilirken bankanın düşüş trendinin gecikerek üçüncü çeyrekte başlayacağı görüşünün temelinde bu sebeplerin yattığı belirtildi.

ABD’de enflasyonun piyasa beklentileriyle uyumlu seyretmesi durumunda Fed’in muhtemel ek sıkılaştırmaya kapıyı açık bırakacağını ve en kıymetlisi güçlü istihdam bilgilerinin de takviyesiyle faiz indirim beklentilerine karşı dayanak bulunacağının altını çizdi. Banka buna ek olarak faizlerde doruğun görüldüğünü düşündüklerini kaydetti.

ING sonuç olarak bu periyotta yaşanan enflasyon verisinin dolara yakın vadede bir taban oluşturmaya katkıda bulunacağını lakin para ünitesinin yılın ikinci yarısında düşüş eğiliminde olmasını beklediklerinin altını çizdi.

Share this content:

Yorum gönder