×

Sipay’in Ar-Ge Merkezi kapılarını açtı

Finansal teknoloji kesimine 2018 yılının son aylarında “ödeme sistemleri alanına yenilikçi ve dinamik tahliller sunma” mottosuyla giriş yapan Sipay, Ar-Ge Merkezi’nin kapılarını açtı. 45 kişilik Ar-Ge grubuyla finans alanında yenilikçi teknolojiler geliştiren Sipay, global ölçekte tahliller geliştirip, yurt dışında da bölümde öncü ve önder markalar ortasında yer almayı hedefliyor.

Her yıl en az 1 patent başvurusu hedefliyor

Konuya ait değerlendirmede bulunan Sipay CEO’su Semih Muşabak, “Sipay olarak mevcut teknolojileri kullanmanın rekabetçi avantaj sağlamak için tek başına kâfi olmadığının her daim şuurundayız. Kurulduğumuz günden itibaren inovasyon ve teknoloji odaklı olduk. Projelerimiz makine öğrenmesi, yapay zekâ, data tahlili üzere teknolojiler kullanılarak geliştiriliyor. Firmamız geldiğimiz noktada dijital cüzdan alt yapısı, kartlı ve kartsız ödeme, banka havalesi ve öteki alternatif ödemelerin tamamını tek bir çatı altında birleştiriyor. Bu sayede 2022 yılında yüzde 730 üzerinde büyüdük. Projelerimizde yalnızca hazır teknolojiler kullanılmıyoruz, literatüre katkı sağlayacak teknoloji geliştirme çalışmaları da yapıyoruz. Geliştirdiğimiz teknolojilerden ve projelerden elde ettiğimiz 3 patent müracaatımız ve memleketler arası 3 bilimsel yayınımız bulunuyor. Ar-Ge Merkezi’ni devreye almamızla birlikte maksadımız her Ar-Ge projemizden en az bir bilimsel yayın oluşturmak ve her yıl en az bir patent başvurusu yapmak” dedi.

İngiltere, Dubai ve Azerbaycan’da hizmet vermeye hazırlanıyor

Sipay’in vizyonunu finansal teknolojiler alanında küresel pazarda kelam sahibi olan bir firma olmak formunda belirlediğine dikkat çeken Muşabak, kelamlarına şöyle devam etti: “Önceliğimiz orta ve uzun vadede küresel bir marka olup ülkemizi finansal teknolojiler alanında yurt dışında temsil etmek ve bulunduğumuz coğrafyaya bedel kazandırmak. Dünya genelinde bir yeniliği Türkiye pazarına sunmaktan öte globaldeki muhtaçlıkları bulup, teknolojimizi yurt dışına ihraç edebilecek seviyeye getirmeyi hedefliyoruz. Globalde üst sıralarda yer alan bir marka olma vizyonumuzu desteklemek gayesiyle yakın vakitte İngiltere, Dubai ve Azerbaycan lokasyonlarında hizmet vermeye başlayacağız. Hizmet verdiğimiz ülke sayısını artırmak için de çalışmalarımız tüm süratiyle devam ediyor.”

Üniversite ve sanayi kuruluşu iş birliğini genişletiyor

Sipay Ar-Ge ve Proje Müdürü Zeynep Sandıkcı ise Ar-Ge faaliyetleri kapsamında stratejik olarak üniversiteler ile iş birliği içerisinde çalıştıklarına vurgu yaparak, “Bu bağlamda Beykent ve Marmara Üniversiteleri ile iş birlikleri geliştirdik. Önümüzdeki periyotta üniversite iş birliklerini daha da genişletmeyi planlıyoruz. Tıpkı vakitte Sipay olarak birçok sanayi kuruluşu ile Ar-Ge odaklı iş birlikleri yapıyor ve ortak projeler geliştiriyoruz” halinde konuştu.

Share this content:

Yorum gönder