×

Nagel: AMB sıkılaşmanın son evresine geliyor

Avrupa Merkez Bankası İdare Kurulu üyesi ve Bundesbank Lideri Joachim Nagel borçlanma maliyetlerindeki artışların şimdi bitmediği ve çekirdek enflasyonun hâlâ denetim altına alınmasının gerektiği bir ortamda bankanın mevcut para siyasetinden çok mutlu olduğunu söyledi.

Deutschlandfunk radyosuna verdiği demeçte Nagel, “Sona hakikat yani para siyasetinde kısıtlayıcı olarak kabul edilen alana ulaşıyoruz. Para siyasetinin tesirini gösterdiğinden eminim” diye konuştu.

Nagel’in kelamları, Avrupa Merkez Bankası’nın mevduat faizini Haziran ve Temmuz aylarında iki defa daha artıracağını ve 3,75 oranı ile tepede bırakacağını düşünen birçok ekonomistin görüşüyle ​​örtüşüyor.

Nagel ile birlikte başka AMB yetkilileri de para siyaseti hakkında görüşlerini açıkladı.

AMB yetkilileri ortasında güvercin görüşleriyle bilinen Yunanistan Merkez Bankası Lideri Yannis Stournaras AMB faiz artışlarının 2023’te sona ereceğini söyledi.

Daha şahin kanatta yer alan Letonya Merkez Bankası Lideri Martins Kazaks ise artışların Temmuz’dan sonra da devam edebileceği konusunda uyardı.

AMB son toplantısında sıkılaşma suratını düşürmüş, artışa devam iletisi vermişti

Avrupa Merkez Bankası (AMB) çekirdek enflasyonun 10 ay içinde birinci sefer gerilemesinin akabinde piyasaların odaklandığı son toplantısında 25 baz puanlık faiz artışıyla sıkılaşma patikasında tempoyu düşürmüştü.

Karar metninde Temmuz’da APP kapsamında tekrar alımların durdurulacağı sinyali yer aldı.

AMB Lideri Christine Lagarde da basın toplantısında AMB’nin faiz artışlarına orta vermediğinin çok açık olduğunu belirtti.

Share this content:

Yorum gönder