×

Altın yatırımcısı ABD enflasyonuna odaklandı

Altın, yatırımcıların Fed’in sıkılaşma döngüsünü ne vakit duraklatacağı konusunda tesirli olacak ABD enflasyon datalarına odaklanmasıyla karlarını korudu.

Değerli metal geçtiğimiz hafta yüzde 1,4’lük yükselişin akabinde bu hafta yaklaşık yüzde 1 yükselerek rekor düzeylere yakın seyrediyor.

Spot altın ons başına 2031 dolardan süreç görüyor. Ons altın ve bankalar ortası Dolar/TL kuru üzerinden yapılan hesaplamalara nazaran gram altın ise 1275 TL’den alıcı buluyor.

Öte yandan Darphane altın sertifikasına nazaran gram altın 1492 TL’ye karşılık gelirken Kapalıçarşı’da ise gram altın 1397 TL düzeylerinde.

ABD’de açıklanacak çekirdek enflasyon datalarının ABD’de manşet enflasyonun Nisan’da yıllık bazda yüzde 5 arttığını göstermesi beklenirken bu sayının Fed için hâlâ rahatsız edici derecede yüksek bir düzey olabileceği bedellendiriliyor.

Opsiyon yatırımcıları Haziran ve Temmuz’da faiz artışı fiyatlıyor

Opsiyon yatırımcıları Haziran ve Temmuz aylarında yapılacak bir sonraki para siyaseti toplantılarında Fed’in daha fazla faiz artışına gitmesini fiyatlıyor.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya’ya nazaran daha yüksek faizler çoklukla faiz getirisi olmayan spot altın için negatif olsa da bedelli metal bir “kazan-kazan” senaryosuna giriyor olabilir.

Moya notunda, “Sıcak bir enflasyon raporu, büyüme beklentilerini felce uğratacak ve Borsada satışları tetikleyecek biçimde faizlerin daha uzun mühlet yüksek kalmasını haklı çıkaracak. Enflasyon bilgilerinde gözlenecek bir soğuma ise Fed’in sıkılaşma döngüsünde sona geldiğini ve yılın ilerleyen devirlerinde faiz indirimini destekleyebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan yaklaşan ABD borç tavanı krizi, yatırımcı inancını daha da berbatlaştırıyor. Bir tahlil bulunamaması doların durumu için gerçek bir risk oluşturarak spot altının cazibesini artıracağı bedellendiriliyor.

Değerli metal geçtiğimiz hafta Fed’in sıkılaşma döngüsünde sona geldiği ve yıl sonuna dek faiz indirimine gidebileceği beklentileriyle yükselerek rekor düzeylere yaklaşmış ve gram altında 1291 TL ile rekor kırılmıştı.

Share this content:

Yorum gönder