×

Petrolde Çin tesiri

Petrol Çin’den gelen makro ekonomik dataların ülkenin bu yılki toparlanması ve güç talebine dair tasaları güçlendirmesi sonrası Kanada’dan gelen arzın azalmasının sebep olduğu iki günlük artışa son vererek geriledi.

ABD ham petrolü evvelki iki seanste yüzde 7’ye yaklaşan yükseliş sonrası gerileyerek 73 doların altına düştü.

Ticaret dataları, Çin’in genel ihracat büyümesinin Nisan ayında yavaşladığını, ithalatın ise sert bir biçimde gerilediğini ve bir müddettir sorgulanmakta olan toparlanma üzerindeki baskıları artırdığına işaret etti. Rafineri bakımları Nisan hacimleri üzerinde baskı kurmuş olsa da ham ithalat yıl başından bu yana yükselişini sürdürdü.

Yatırımcılar Salı günü Güç Enformasyon İdaresi’nin (EIA) açıklayacağı kısa vadeli piyasa görünümünü beklerken ABD piyasasına dair içgörüler elde etmeyi bekleyecek.

Ham petrol, Fed’in nakdî sıkılaştırma kampanyasının neden olduğu iniş ve çıkışlardan etkilenen vadeli süreçler, ABD iktisadının yakında bir sakinliğe girebileceği tasaları ve Çin’in sıfır Kovid siyasetini terk etmesi sonrası güç talebinde tekrar canlanma umutlarının dengelenmesi ile bu yıl yaklaşık yüzde 9 geriledi. Fiyatlardaki düşüş, OPEC+ ülkelerinin sürpriz üretim kesintisine karşın geldi.

Kanada’da, Alberta’da çıkan orman yangınları nedeniyle günde en az 234 bin varil petrol ve gaz üretimi kesintiye uğradı. Petrol üretimi için kıymetli bir merkez olan bölgede yaşanan kesintiller kimi lokal kalite ham petrol fiyatlarının artmasına neden oldu.

Saxo Capital Markets Pte’de piyasa stratejisti olan Charu Chanana, “Alberta’daki orman yangınlarının sakinlerin tahliyesine yol açması ve petrol boru çizgisi sistemini kapatması nedeniyle arz kaygıları ortaya çıktı” dedi.

Haziran vadeli ABD ham petrol, yüzde 0,6 düşüşle varil başına 72,74 dolardan süreç gördü.

Temmuz vadeli Brent petrol yüzde 0,6 düşüşle varil başına 76,56 dolara geriledi.

Share this content:

Yorum gönder