×

Altında ABD enflasyonu bekleyişi

Altın, yatırımcıların faiz patikası hakkında ipuçları sunabilecek yeni ABD ekonomik bilgilerini beklemesiyle yatay seyrediyor.

Kıymetli metal geçtiğimiz hafta yüzde 1,4 yükseldikten sonra global iktisadın durumuna ait kaygıların yanı sıra borç tavanı açmazı ve ABD’deki bölgesel bankaların sıhhatine ait tasalarla dayanak bulmaya devam ediyor.

Spot altın ons başına 2.024 dolar civarından süreç görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru yapılarak hesaplamaya nazaran gram altın ise 1.270 TL civarından alıcı buluyor.

ABD tüketici enflasyonu bilgileri Çarşamba günü açıklanacak. Dataların, Fed’in yılın geri kalanı için para siyaseti patikasına yönelik seyri daha da belirginleştirmesi bekleniyor.

Altın piyasasında bir yandan da tahvil getirileri izleniyor.

Tahvil getirileri, faiz getirisi olmayan altının cazipliğini azaltan üç günlük yükselişin akabinde ardından Salı günü düştü.

Altın geçtiğimiz hafta Fed’in sıkılaşma döngüsünün sonuna geldiği ve yıl sonuna hakikat faiz indirimine gidebileceği beklentileriyle rekor düzeylere yaklaşmış gram altında ise 1291 TL ile rekor kırılmıştı.

Ancak sonrasında ABD’de gelen güçlü istihdam bilgilerinin bu görüşü zayıflatması sonrası bedelli metal yararlarının bir kısmını geri verse de rekor düzeyler yakın seyrini sürdürdü.

Share this content:

Yorum gönder