×

Rusya’nın deniz yoluyla petrol sevkiyatında yeni rekor

Moskova’nın petrolde üretim kesintisinde üçüncü aya girilmesine karşın, Rus ham petrolünün milletlerarası pazarlara akışı aksisi bir ivme gösteriyor.

Deniz yoluyla yapılan sevkiyatların dört haftalık ortalaması 5 Mayıs’ta Bloomberg’in bilgileri tuttuğu 2022’nin başından beri en yüksek düzeyine çıktı.

Öte yandan Rusya’nın tüm ham petrolünün Çin ve Hindistan’a gitmesi Asya’ya yapılan sevkiyatların yeni bir rekor düzeye yükselmesini sağladı.

Moskova’nın deniz yoluyla yüksek ihracatının Avrupa’ya boru çizgisiyle giden akışlarda bildirilmeyen bir düşüşle dengelendiği tezi dikkate paha görünmüyor.

Druzhba boru çizgisi üzerinden Avrupa’ya yapılan ihracatın düştüğü görülse de, bu düşüş üretim kesintisi kararından evvel Ocak ve Şubat aylarında gerçekleşti. Bu duruma deniz yoluyla yapılan ihracatta bir sıçrama eşlik etti. Tankerle taşınan ham petrol kargoları da Mart ve Nisan aylarında artmaya devam etti.

Rusya’nın OPEC+’yı üretim kesintisine gittiğine ikna etmesi güç olabilir

OPEC+ ortaklarından kimileri, petrol piyasalarını istikrara kavuşturma gayesiyle bu aydan itibaren Moskova’nın üretim kesintileri yapma kararına katıldı. Fakat sayılar incelendiğinde Rusya’nın bu ülkeleri üretim kesintisini fiilen uyguladığına ikna etmek için çok çalışması gerekebileceği bedellendiriliyor.

Rusya’dan haftalık akışlarında gözlenen düşüşün, Karadeniz’deki Murmansk ve Novorossiysk Arktik limanındaki tanker planlamasının bir sonucu olduğu belirtiliyor. Geçen hafta Arktik terminalinde yalnızca bir tanker yüklenirken, öbür iki tanker bu haftanın birinci üç gününde kargolarını aldı.

Novorossiysk’te, kısmen limanda yüklenen Kazak kargolarının sayısına bağlı olarak haftalık akışların ekseriyetle değişken olduğu biliniyor. Bu nedenle uzmanlar genelde ihracat hacimlerindeki eğilimlerin daha net bir fotoğrafını veren dört haftalık ortalama akışlara bakılması gerektiğini belirtiyor.

Petrol gelirleri Nisan’da geçen yılın birebir periyoduna nazaran üçte birine düştü

Rusya’nın ham petrolü, birliklerinin Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana milletlerarası pazarlara akmaya devam etti. Lakin ülkenin petrol gelirleri, yaptırımlar ve ihracatındaki tavan fiyatlardan etkilenerek Nisan ayında geçen yılın düzeyinin sırf üçte birine düştü.

Rusya Maliye Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, ham petrol ve petrol eserlerinden elde edilen bütçe gelirlerinin geçtiğimiz ay yüzde 67 düşerek 496,9 milyar rubleye (6,4 milyar dolar) düştüğünü söyledi.

Share this content:

Yorum gönder