×

AB 11. yaptırım paketinin detaylarını paylaştı

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Kiev ziyareti kapsamında Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ile görüşmesinin akabinde açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, Rusya’ya yönelik yaptırımlar konusunun gündeme geldiğine işaret eden von der Leyen, “(Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin’in savaş makinesini ve gelirlerini aşındırmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Von der Leyen, uygulamaya koydukları yaptırımların işe yaradığını vurgulayarak, “Rusya’dan ithalatımızı yaklaşık 3’te 2 azaltarak Rusya’yı değerli gelir akışlarından yoksun bıraktık” sözünü kullandı.

“Peş peşe 10 yaptırım paketiyle Kremlin’e şimdiden ağır bir bedel ödettik” diyen von der Leyen, Komite’nin 11’inci yaptırım paketi teklifini üye ülkelere sunduğunu belirtti.

Von der Leyen, son paketin yaptırımlardaki boşlukları kapatmaya odaklandığına işaret ederek, bunun G7 ülkeleri ile yakın iş birliği içinde yapıldığını anlattı.

“Üçüncü ülkeler ortasında sıra dışı bir büyüme var”

11’inci yaptırım paketi kapsamında mevcut araçları kuvvetlendireceklerini belirten von der Leyen, transit yasağına ileri teknoloji ve uçak modülleri üzere daha fazla eser ekleyeceklerini, kelam konusu eserlerin 3’üncü ülkelerden Rusya’ya geçemeyeceğini belirtti.

Von der Leyen, ek tedbirler de alacaklarına işaret ederek, “Son vakitlerde, AB ile muhakkak 3’üncü ülkeler ortasında dış ticaret akışlarında hayli sıra dışı bir büyüme görüyoruz. Bu eserler daha sonra Rusya’ya gidiyor. İşte bu nedenle, yaptırımların etrafından dolaşılmasıyla uğraş etmek için yeni bir araç teklif ediyoruz” diye konuştu.

Yeni aracın son deva olacağını anlatan von der Leyen, bunun çok titiz bir risk tahlilinin akabinde AB üye ülkeleri tarafından onaylandıktan sonra dikkatli bir biçimde kullanılacağını belirtti.

“Üçüncü ülkelerdeki gölge varlıklar yasaklanmalı”

Von der Leyen, yaptırımların delinmesine karşı çalıştıklarını vurgulayarak, “Bu pakette, yaptırımlarımızı kasıtlı olarak atlatan Rusya ve 3’üncü ülkelerdeki gölge varlıkları yasaklamayı teklif ediyoruz” dedi.

AB’nin Ukrayna’ya mali takviyesi de sürdürdüğünü söyleyen von der Leyen, 2023 yılı için taahhüt ettikleri toplam 18 milyar euroluk yardım paketinin şimdiye kadar 6 milyar eurosunu ilettiklerini anlattı.

Von der Leyen, Ukrayna’ya mali takviyesinin gelecek yıllarda da devamı üzerinde çalışmalara başladıklarını kelamlarına ekledi.

Bu evrede yeni yaptırım paketi, AB üyesi üye ülkeler tarafından pahalandırılacak.

AB’nin yeni yaptırım paketi teklifinde Rusya’ya askeri hedefle kullanılabilen ekipmanları tedarik ettiği gerekçesiyle kimi Çinli firmanın da yer aldığı basına sızmıştı.

AB, şimdiye kadar, Rusya’ya yönelik 10 yaptırım paketini hayata geçirdi.

Bu çerçevede, Rusya’ya yönelik ticaret, finans, petrol ve kömür de dahil güç, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks eserler ile altını da içeren geniş yelpazeye yayılmış kısıtlamalar uygulandı. 1000’in üzerinde kişi ve 200’e yakın kurumun mal varlıkları donduruldu.

Share this content:

Yorum gönder