×

THY, 600’e yakın uçak sipariş edecek

Yurt içi ve yurt dışı uçuşlarındaki “business” ve “ekonomi” sınıflarında yenilenen ikram menülerinin Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen tanıtımında konuşan Bolat, şirketin 2003 dünya klasmanında 20. sıralarda yer aldığını, bugün ise arz edilen koltukta kilometre bazında dünyanın 3. büyük hava yolu şirketi olduğunu anlattı.

Bir vakitler THY için Avrupa’da “butik hava yolu” tabirinin kullanıldığına dikkati çeken Bolat, “THY, mahallî hava yolundan bugün dünyanın tepesine çıkmış. 2003 yılında, AK Parti iktidarında Türk Hava Yolları yesyeni bir stratejiye başladı. 2023 yılına geldiğimizde ise bu sene 85 milyon yolcu taşımayı hedefliyoruz. Geçen sene 82 milyon yolcu taşıdık. Pandeminin tesirinden acilen kurtulduk. Başka hava yolları tökezlerken THY çalışanlarıyla birlikte bu krizi kolay bir halde atlattı.” diye konuştu.

“2023 yılında 19 milyarın üstünde bir gelir getiriyoruz”

THY’nin bu süreçte değerli karlar elde ettiğine değinen Bolat, şöyle devam etti:

“THY, 2022 yılında Avrupa havacılık tarihinin en büyük rekoru olan 2,7 milyar dolar kar ilan etti. Şu an 414 uçağımız var. Gelecek 10 yılda, geçmiş 20 yıla bakarak daha mütevazi bir büyüme ile yüzde 7,4 büyüyerek 170 milyon yolcu taşımayı ve 810 uçaklık dev bir filoya ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye’ye 2003 yılında 5 milyar dolar katkı getirmişiz, 2023 yılında 19 milyarın üstünde bir gelir getiriyoruz. Şayet 810 uçakta 2033 yılına kadar stratejimiz uygulanırsa Türkiye’ye katkımız 141 milyar dolar olacak. Son 20 yılın 2 yılında THY ziyan etmiş, 2016’daki terör olaylarında ve 2020 yılında pandemide. Onun dışında 18 yıl boyunca her sene kar etmiş ve her sene çift haneli büyümüş. Ortalama yüzde 12 büyümüşüz. Bu rastlantısal gelen bir muvaffakiyet değil.”

“İkramlarımızı bir üst düzey çıkararak yeni bir atılım yapıyoruz”

THY’nin bu muvaffakiyetinde ikramların değerli rol oynadığını vurgulayan Bolat, bugün gelecek 10 yılda yolcuların THY’yi tercih etmelerini daha da artıracak bir yeni konseptten bahsedeceklerini söyledi.

Bolat, 500’e yakın meze hazırlandığını lisana getirerek, “Tarifler çok güzel yetişmiş şefler tarafından hazırlanıyor. Lokal eserler, taze eserlerle bunu dünyaya sunuyoruz. İkramlarımızı bir üst düzey çıkararak yeni bir atılım yapıyoruz. Ayrıyeten uçakta herkese fiyatsız internet vereceğiz. THY, dünyanın en dijital üç hava yolundan biri olacak.” tabirlerini kullandı.

Aralık ayında Avusturalya’ya uçuş başlatacaklarını, böylelikle dünyada uçmadıkları kıtanın kalmayacağını aktaran Bolat, “Butikten Zirveye” isimli bir kitap çıkardıklarını bildirdi.

Etkinlik öncesinde de basın mensuplarına açıklamada bulunan Bolat, “business” sınıfında kendi koltuklarını çok yakında kullanacaklarını anlattı.

Bolat, Türkiye’nin yumuşak gücü olarak havacılığa ve turizme çok ehemmiyet verdiklerini, Türkiye getirdikleri yolcu profilini değiştirmeye çalıştıklarını, gelecekte şirketin ne olacağını planladıklarını belirtti.

Uluslararası Hava Nakliyeciliği Birliğinin (IATA) 2-5 Haziran’da İstanbul’da toplanacağını tabir eden Bolat, şunları kaydetti:

“Orada üreticilerden bir adedine büyük bir sipariş vereceğiz. Şu anda son duruma geldik. 600’e yakın uçak sipariş etmeyi düşünüyoruz. Bunların 200’ü geniş gövde, 400’ü dar gövde olacak. Bunun birinci ayağını IATA’da bir üretici ile bitirmek üzereyiz. Bu benim vizyonum. Öbürleri gelip de ‘Bu şirket hormonlu büyümüş’ deyip 200 uçağa düşürüp çok hoş ense yapabilir. Ben son 18 yıldır yanlışsız dürüst tatil yapmadım, kayağa gitmedim, yağmur yağınca öteki yerlere gitmedim. Şirketimin başındaydım. Gelecek grup, bu türlü motivasyonlu, bu türlü çok çalışan bir grup mi olacak? Seçimler beklediğimiz üzere geçerse, beklentimiz o istikamette, inşallah bir yol kazası olmayacak ve biz devam edeceğimizi düşünüyoruz. Onun için seçimleri bekliyoruz, 600 uçak 10 yılda gelecek. Bu sene sonunda 425 uçağımız olacak.”

Share this content:

Yorum gönder