×

ABD’li büyük bankalar, iflaslar sonrası oluşan maliyeti karşılayacak

FDIC’den yapılan açıklamada, Silikon Vadisi Bankası (SVB) ile Signature Bank’ın iflası sonrasında önerilen, sigortasız mevduat sahiplerinin korunmasıyla ilgili maliyetin karşılanması için özel bir kıymetlendirme uygulayacak kurala onay verildiği bildirildi.

Yasanın, sigortasız mevduat sahiplerini özel bir kıymetlendirme yoluyla müdafaanın bir sonucu olarak, FDIC’nin Mevduat Sigorta Fonu’na (DIF) verdiği ziyanları tazmin etmesini kural koştuğu kaydedilen açıklamada, SVB ile Signature Bank’ın iflasının bu kapsamdaki toplam maliyetinin yaklaşık 15,8 milyar dolar olduğunun iddia edildiği aktarıldı.

Açıklamada, genel olarak, yüksek ölçülerde sigortasız mevduatı olan büyük bankaların sistemik risk tespitinden en fazla yararlananlar olduğuna işaret edilerek, toplam 113 bankanın özel değerlendirmeye tabi olacağının kestirim edildiği belirtildi.

Toplam varlıkları 50 milyar doların üzerinde olan bankaların özel değerlendirmenin yüzde 95’inden fazlasını ödeyeceği tabir edilen açıklamada, toplam varlıkları 5 milyar doların altında olan bankaların özel değerlendirmeye tabi tutulmayacağı bildirildi.

Açıklamada hususa ait değerlendirmelerine yer verilen FDIC Lideri Martin Gruenberg, kural teklifinin sigortasız mevduat sahiplerinin korunmasından en çok yararlanan bankalara özel değerlendirmeyi uygularken, sigortasız mevduat ölçülerine dayalı adil, şeffaf ve dengeli muamele sağlayacağını tabir etti.

Gruenberg, teklifin ayrıyeten, kurumların ABD iktisadının kredi gereksinimlerini karşılamaya devam etmesine müsaade verecek olan likiditenin korunmasını da teşvik ettiğini vurguladı.

Share this content:

Yorum gönder