×

Türk sanayiinde, 17 bini aşkın robot üretim yapıyor

HANDE BERKTAN

Dünyada artan iş gücü maliyeti ve gelişmekte olan ülkeler ortasındaki zorlayıcı rekabet bir çok şirketi verimliliğini arttırmak için endüstriyel robot kullanımına yönlendirirken, bölümün küresel pazar büyüklüğünün bu yılın sonunda 70 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor.

BloombergHT’nin sorularını yanıtlayan Robot Entegratörleri ve Yüksek Teknolojili Sistem Üreticileri Derneği (Roboder) Lideri Murat Yarış, ülkemizde konseyi 17bini aşkın robotun, üretimde yer aldığını söyledi. Bu sayıların önümüzdeki yıllarda süratle artacağını belirten Roboder Lideri “Endüstriyel robot olarak isimlendirdiğimiz bu teknolojilerin en az 5 ile 6 katı çarpanı, robot entegrasyonu hüneri ile katma paha kazanarak ülke ekonomilerinde kıymet yaratıyor. Öncelikli olarak nitelikli eleman sorunu yaşanan dallarda ön plana çıkan robotlar, kaynak süreçlerinde kullanılmaya başlandı. Daha sonra montaj ve taşıma süreçleri de tekrarlanabilirliği yüksek işlerde de robotlar yavaş yavaş yer almaya başladı. Besin dalından, elektronik bölümüne kadar birçok alanda robotları kullanan fabrikaları artık görmek mümkün. Başta otomotiv ve ambalaj kesimi olmak üzere birçok bölümde robotik yatırım ekipmanı temini konusunda Türkiye önemli ve dikkat çeken bir tedarik merkezi. Bu hususlarda üretimdeki esnekliğimiz, hünerimiz ve sunduğumuz tahliller global bazda Türkiye’yi yüksek kapasiteli yatırım sınırı tedariği noktasında bir üst noktaya taşıyacak” dedi.

Sanayi 4.0 dönüşümünde izlenmesi gereken yol haritasına dair Roboder Lideri “Endüstrinin dönüşümünde kullanılan sistemlerin gelişimi ve son teknoloji ile yanlışsız orantılı diyebiliriz. Yatırım kararı alınırken en kıymetli önceliğimiz rekabetçi bir eser ortaya koymaksa, tasarladığımız sistemler rutin ve tekrarlı birçok işi neredeyse yanılgısız biçimde yapılmasını gerektiriyor. Devlet dayanaklarının de artık her tıp yatırıma eşit olarak uygulanmasından çok yüksek teknolojili yatırımla yapılabilen yüksek katma bedelli işlere ve rekabetçi eserlere gerçek kayması, bize daha mantıklı geliyor. Bu hususta devletin zorlaması dışında sermayedarların gelecek öngörüsü de değerli.” açıklamasını yaptı.

Roboder Lideri kelamlarını “Fabrikaların ve çeşitli sanayilerin rekabet odaklı üretim için en başta hammaddeye ulaşım, daha sonra güzel bir proses bilgisi ile kaliteli üretim, ölçek iktisadını yakalayabilmeleri için yüksek hacimli üretimi birleştirmeleri gerekiyor. Hammaddeye ulaşımı olan ve yaptığı işi uygun bilen birinin üretim hacmini maksimize etmesi içinde endüstriyel robotlar epeyce yardımcı görünüyor. Memleketler arası arenada Türkiye’nin en kıymetli sanayi fuarlarından biri Win Eurasia’da bu tip teknolojileri görmek mümkün olacak. Üretim gücünü insan ile emekçi üzerinden ne kadar fazla robot ile emekçi üzerine yanlışsız alabilirse mesai kavramı olmayan, durmayan ve yorulmayan robotlar üretime devam edebiliyor. Planlı bakım dışında fazla ihtiyaca muhtaçlık duymadan üretimi en az üç kat ve tahminen daha fazla oranda artırdığınız vakit fiyatlarınız düşüyor, kaliteniz artıyor ve rakiplere oranla daha az üretim maliyetlerinizi rekabet ederken kullanabiliyorsunuz.” tamamladı.

Share this content:

Yorum gönder