×

Avrupa’da Eylül’de faiz artışı masada

Avrupa’da yetkililer Eylül’de faiz artışı seçeneğini masada tutuyor.

Bloomberg’in hususa yakın kaynaklardan edindiği bilgiye nazaran, Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri, enflasyonun tam manasıyla denetim altına alınabilmesi için faiz artışlarının Eylül ayında devam etmesi gerekebileceğini pahalandırıyor.

AMB’nin data odaklı yaklaşımı gelecek dört ayda bu görüşlerin basitçe değişikliğe uğrayabileceği manasına gelse de kaynaklar, mevcut durumda, idare kurulu üyelerinin, yalnızca iki 25 baz puanlık faiz artışının kâfi olmayabileceği görüşünü lisana getirmeye başladıklarını belirttiler.

Gerçekleşmesi halinde bu senaryo, AMB’nin yüzde 3,25 düzeyinde bulunan mevduat faizinin 14 Eylül toplantısında yüzde 4’e yükselmesi manasına gelebilir. Bir sonraki AMB toplantısında bir aydan uzun bir müddet var ve siyaset yapıcıların bilgi akışına nazaran karar vermeleri bekleniyor. Bununla birlikte sıkılaştırma döngüsüne yakın vakitte orta verilmesi de öngörülmüyor.

Yetkililerden ‘sona geliniyor’ mesajları

Avrupa Merkez Bankası İdare Kurulu üyesi ve Bundesbank Lideri Joachim Nagel borçlanma maliyetlerindeki artışların şimdi bitmediği ve çekirdek enflasyonun hâlâ denetim altına alınmasının gerektiği bir ortamda bankanın mevcut para siyasetinden çok mutlu olduğunu söyledi.

Deutschlandfunk radyosuna verdiği demeçte Nagel, “Sona gerçek yani para siyasetinde kısıtlayıcı olarak kabul edilen alana ulaşıyoruz. Para siyasetinin tesirini gösterdiğinden eminim” diye konuştu.

Nagel’in kelamları, Avrupa Merkez Bankası’nın mevduat faizini Haziran ve Temmuz aylarında iki sefer daha artıracağını ve 3,75 oranı ile dorukta bırakacağını düşünen birçok ekonomistin görüşüyle ​​örtüşüyor.

Nagel ile birlikte öteki AMB yetkilileri de para siyaseti hakkında görüşlerini açıkladı.

AMB yetkilileri ortasında güvercin görüşleriyle bilinen Yunanistan Merkez Bankası Lideri Yannis Stournaras AMB faiz artışlarının 2023’te sona ereceğini söyledi.

Daha şahin kanatta yer alan Letonya Merkez Bankası Lideri Martins Kazaks ise artışların Temmuz’dan sonra da devam edebileceği konusunda uyardı.

Son toplantıda sıkılaşma suratını düşürüldü

Avrupa Merkez Bankası (AMB) çekirdek enflasyonun 10 ay içinde birinci kere gerilemesinin akabinde piyasaların odaklandığı son toplantısında 25 baz puanlık faiz artışıyla sıkılaşma patikasında tempoyu düşürmüştü.

Karar metninde Temmuz’da APP kapsamında tekrar alımların durdurulacağı sinyali yer aldı.

AMB Lideri Christine Lagarde da basın toplantısında AMB’nin faiz artışlarına orta vermediğinin çok açık olduğunu belirtti.

Share this content:

Yorum gönder