×

“Türk yöneticiler krizleri yönetmeyi uygun biliyor”

Boyden Küresel Lideri ve CEO’su Chad Hesters katıldığı Bloomberg HT yayınında yapay zekanın hangi alanları etkileyeceğine ve yöneticilerin hangi alanlara eğilmeleri gerektiği konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Yönetici arama ve liderlik danışmanlığı alanında faaliyet gösteren Boyden’in bölümde en eski memleketler arası şirket olduğunu ve neredeyse 77 yıldır danışmanlık verdiklerini lisana getiren Hesters, Türk yöneticilerin küresel arenaya hoş adapte olabildiklerinin altını çizdi.

“Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu ortasında hem ticaret hem de iş dünyası için daima ortak bir noktada oldu. İş yapmak için hoş bir ortam var fakat tıpkı vakitte hem siyasi hem ekonomik ve toplumsal oynaklıklar ve volatilite var. Türk yöneticiler aslında krizleri yönetmeyi güzel biliyorlar” diyen Hesters, genel olarak idare konseylerinin ve üst seviye yöneticilerin yüzde 65’inin işe alımlarda telaşlı olduklarını lisana getirdi. 45 ülkede 75 ofisle hizmet verdiklerini aktaran Hesters, en üst kademeden en alta kadar, yöneticilerin yüzde 60’ının işten çıkarmalar olacağını belirttiklerini iletti.

“İki yılda büyük değişimler olacak”

Bugün dünyanın içinden geçtiği değişimin çok büyük bir süratle ilerlediğini lisana getiren Hesters, “2023 ve 2022 yılında her alanda çok büyük değişimler var ve yöneticilerin bunlara adapte olmaları değerli. Yöneticilerin karar vermede çok süratli ve dirençli olmaları gerekiyor, geleceğe bakarken yeterli iddialarda bulunması gerekiyor. Yöneticilerin insan sermayesini ellerine alıp dönüşümü kucaklamaları gerekiyor.

Yapay zeka ve makineleşme tüm bölümleri etkileyecektir. Tüketiciler olsun, finans hizmetleri, üretim, istihdam, medya bütün bu bölümler yapay zeka tarafından değişecek. Fakat nasıl değişecek, işte bütün soru bu. Artık siz idare heyeti odalarına gittiğiniz vakit bütün önderler yeni teknolojileri kullanmaları gerektiğini biliyor, ancak bunun yanında riskler de baş gösteriyor” diye konuştu.

“Türk yöneticiler başarılı”

Hesters, Türk yöneticilere ait olarak da, “Türk yöneticiler küresel arenaya hoş adapte olabiliyorlar. Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu ortasında hem ticaret hem de iş dünyası için daima ortak bir noktada oldu. İş yapmak için hoş bir ortam var fakat birebir vakitte hem siyasi hem ekonomik ve toplumsal oynaklıklar ve volatilite var. Türk yöneticiler aslında krizleri yönetmeyi güzel biliyorlar.

Bugünkü halka açık şirketlerin hissedarlarına bakınca onlar yalnızca kâr konusunda beklenti içerisinde değiller. Gelirlerin eşit dağıtılması, ESG ve etraf mevzularına da duyarlılar” değerlendirmesini yaptı.

Share this content:

Yorum gönder