×

IMF’den temerrüt uyarısı: Önemli yansımaları olur

Kozack, düzenlediği basın toplantısında, global iktisattaki gelişmelere ait değerlendirmelerde bulundu.

ABD’deki borç limiti krizine ait soruları yanıtlayan Kozack, bu tartışmaların global iktisat için çok sıkıntı bir devirde gerçekleştiğini söyledi.

Kozack, “ABD’nin temerrüde düşmesi durumunda bunun yalnızca ABD için değil, global iktisat için de çok önemli yansımaları olacağını kıymetlendiriyoruz.” dedi.

Sözcü Kozack, bahsin mümkün olan en kısa müddette çözülmesi ve bir ortaya gelinerek ivedilikle bir fikir birliğine varılması için taraflara davet yaptı.

Söz konusu krizin hem ABD iktisadı hem de global iktisat üzerindeki önemli yansımalarından kaygı duyduklarını tabir eden Kozack, ABD’nin muhtemel bir temerrüde düşmesinin sonuçlarından birinin daha yüksek faiz oranları ve daha geniş kapsamda istikrarsızlık olduğunu vurguladı.

“Yüksek faiz ortamında siyaset yapıcıların tetikte olması çok önemli”

Julie Kozack, ABD’de bölgesel bankalara ait tasalara değinirken, ABD’de birtakım bankalarda açıkça birtakım kırılganlıklar görüldüğünü söyledi.

Kozack, düşük faizli bir periyottan yüksek faizli bir periyoda geçişin bu durumda tesirli olduğuna işaret ederek, “Bu geçiş epey süratli gerçekleştiğinden kimi bankalarda, bilhassa ABD’de, kimi kırılganlıkları ortaya çıkardı.” dedi.

ABD’de yetkililerin bankacılık kesimindeki kırılganlıkları gidermek için süratli adımlar attığını ve atılan kararlı adımları memnuniyetle karşıladıklarını tabir eden Kozack, “Ancak bu yeni yüksek faiz ortamında daha bâtın kırılganlıklar ortaya çıkabileceğinden siyaset yapıcıların tetikte olması çok kıymetli.” diye konuştu.

Tahıl Teşebbüsü’nün önemi

Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün başarısız olma mümkünlüğünün global iktisada ve besin güvenliğine tesirlerine ait soru üzerine Kozack, Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün global iktisat için kıymetini vurguladı.

Birçok ülkenin besin güvensizliği meseleleriyle karşı karşıya olduğuna işaret eden Kozack, besin güvensizliğini azaltmaya yardımcı olmak için alınabilecek tüm tedbirlerin alınmasının çok kıymetli olduğunu kaydetti.

Share this content:

Yorum gönder