×

AB, kripto hareketlerini sıkı takibe alacak

Avrupa Birliği (AB) Kurulu, üye ülkelerin kara para aklamayla gayret ve mali kontrol için kripto varlık transferlerini izlemeyi içeren birinci AB kurallarını onayladıklarını duyurdu.

Yeni kurallara nazaran, öteki finansal süreçlerde olduğu üzere kripto transferler de her vakit takip edilecek ve kuşkulu süreçler önlenecek. Böylelikle, bilhassa hatalıların kripto para üniteleri aracılığıyla kara para aklamayla çaba kurallarını delmesi zorlaşacak.

Fon transferlerine ait kurallar güncellenerek bu kapsama kripto varlık transferleri de dahil edilecek. Kripto varlık süreçlerime finansal şeffaflık getirecek.

Bu kapsamda, kripto varlık hizmet sağlayıcıları, süreç gören kripto varlık ölçüsüne bakılmaksızın süreç yaptıkları kripto varlık transferlerinin göndericisi ve alıcısı hakkında belli bilgileri toplayacak. Bu bilgiler resmi kurumların erişimine açık olacak.

Böylece, kuşkulu süreçler daha yeterli tanımlanacak ve engellenecek. Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının hatalıların kripto akışlarını tespit etmesi ve durdurması gerekecek.

Kripto alanındaki şirketlerin kara para aklamayı tedbire yükümlülüklerinin tamamına uyması zarurî olacak.

AB ülkelerinde kripto varlık hizmeti sunanların ilgili düzenleyici kurumlardan lisans alması gerekecek ve AB içerisinde kripto varlıklara yönelik tek bir yasal çerçeve geçerli olacak.

Geçen ay Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Heyeti’nde onaylanan kelam konusu kurallar, bu etaptan sonra AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Share this content:

Yorum gönder