×

Bakan Bolat’tan 6 milyar dolarlık amaç

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Japon Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) tarafından düzenlenen Japonya-Türkiye İş Forumu’na katıldı. Forum öncesi Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat ile Japonya İktisat, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yasutoshi Nishimura ortasında bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşme sonrasında Türkiye ile Japonya ortasında ticaret, yatırım, ekonomik iş birliği hususlarını içeren ortak deklarasyon imzalandı.

Bakan Bolat imza merasiminde şöyle konuştu:

“İki ülke ortasındaki karşılıklı ticaretin 5 milyar doları aşmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu sene sonunda da 6 milyar dolara ulaşacağımıza inanıyoruz. İki ülke arsındaki ticaret ve yatırım alanlarındaki işbirliğini teşvik etmek için daha evvel kurulmuş olan Türkiye-Japonya Ticaret ve Yatırım Zirvesi’ni, mümkün olan en kısa müddette Tokyo’da gerçekleştirme kararını aldık. Ülkemizdeki zelzele felaketinden sonra durmuş olan Japonya-Türkiye Ekonomik İştirak mutabakatını müzakerelerine teknik seviyede yine başlama kararı aldık. Her iki ülkeye istikrarlı ticarete hizmet edecek formda kapsamlı görüşmeler tekrar başlayacak.”

“6 Şubat’ta yaşadığımız büyük zelzele felaketinden sonra dost ve müttefik Japonya’nın gönderdiği yardımlar için kendilerine müteşekkiriz” diyen Bakan Bolat, “Depremde ziyan gören kentlerin tekrar inşa sürecine dair olabilecek iş birliği bahislerini ele aldık. Ayrıyeten iki ülke ortasında Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya’da yatırımlar noktasındaki iş birliği imkanlarını, Ukrayna’daki savaşın bitimiyle birlikte yine imar çalışmalarında; Japonya ile Türkiye ortasında finans, teknoloji ve yatırım iş birliği yapılması başlıklarını ele aldık.

Avrupa’daki yeşil dönüşüm çalışmaları konusunda iki ülke ortasındaki finans iş birliğini, iki ülke ortasındaki karşılıklı iş ortamlarının güzelleştirilmesi konusunu, bölgesel ve global hususlarda ikili iş birliğine dair fırsatların kıymetlendirilmesi konusunda yapan görüş alışverişinde bulunduk” tabirlerini kullandı.

“YENİDEN İMAR ÇALIŞMALARINI Japonya OLARAK ETKİN BİR FORMDA KATILMAK İSTİYORUZ”

İki ülke ortasındaki iş birliğine değinen Japonya İktisat, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yasutoshi Nishimura, “Ticaret Bakanı Ömer Bolat’a çok teşekkür ediyorum. Görüşmemizde ticaret, yatırım ve ekonomik bağlantılarımızı konuştuk. Stratejik müttefiklik seviyesine gelmek için ikili ekonomik ilgilerimizi daha da güçlendirmek mecburiyetindeyiz. 6 Şubat sarsıntılarında hayatını kaybedenlere ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yine imar çalışmalarını Japonya olarak etkin bir biçimde katılmak istiyoruz. Bugün ticaret ve yatırımın gelişmesi için ekonomik iştirak mutabakatı müzakerelerinin hızlanması konusunda fikir birliğine ulaştık. Türk şirketlerin Afrika kıtası ve Orta Asya üzere bölgelerde çok faal olduğunu biliyorum. Birebir vakitte Ukrayna’nın yine imar çalışmalarının da ikili iş birliklerimizin gelişmesi konusunda görüşmeler yaptık” dedi.

KAYNAK: İHA

Share this content:

Yorum gönder