×

BM: Karadeniz Tahıl Girişimi’nde hassas bir noktadayız

Birleşmiş Milletler (BM), uzatılmaması halinde 18 Mayıs’ta mühleti dolacak Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’ne ait “hassas” bir noktada olunduğunu bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında mevzuya ait soruları yanıtladı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in mevzuyu yakından takip ettiğini ve tüm taraflarla irtibat halinde olduğunu belirten Dujarric, görüşmelerin farklı seviyelerde sürdüğünü tabir etti.

Dujarric, teşebbüs ve BM ile Rusya ortasında imzalanan mutabakat zaptı uyarınca yapılan tahıl ihracatının besin fiyatlarını düşük tuttuğunu lisana getirerek, “Bu programların devam etmesi için tüm tarafların yükümlülüklerini yerine getirmesini ümit ediyoruz” dedi.

Sözcü Dujarric, “Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’ne ait açıkçası hassas bir noktadayız” sözünü kullandı.

Rusya ve Ukrayna onay vermezse 18 Mayıs’ta sona erecek

Rusya ve Ukrayna’nın uzamaya onay vermemesi halinde teşebbüs 18 Mayıs’ta sona erecek.

Ukrayna Toplulukları, Bölgeleri ve Altyapıyı Geliştirme Bakanı Aleksandr Kubrakov, Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün mühletinin uzatılması için çalıştıklarını bildirmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise teşebbüsün Rusya’yı ilgilendiren kısmıyla ilgili meselelerin hala giderilmediğine işaret ederek, Moskova’nın uzatmaya ait karar aldığında açıklama yapacağını belirtmişti.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 10-11 Mayıs’ta İstanbul’da Ukrayna, Rusya ve BM ile ikili ve çok taraflı görüşmeler gerçekleştirildiği, tarafların yapan yaklaşımlarıyla yararlı toplantılar icra edildiği duyurulmuştu.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının global besin fiyatları üzerindeki tesirini azaltmak için BM, Rusya Federasyonu, Türkiye ve Ukrayna 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen merasimde Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nü imzalamıştı.

Halihazırda teşebbüs sayesinde 30 milyon tondan fazla ihracat yapılmış bulunuyor.

Share this content:

Yorum gönder