×

Van’da su kaybına yer altı barajı önlemi!

DSİ 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna, ülkede yer altı barajlarının imaline kısa mühlet evvel başlandığını ve şu ana kadar 100 civarında yer altı barajının işletmeye alındığını belirterek, “Sorumluluk alanımızda birinci kere projeyi uygulayacağız. Önümüzdeki süreçte bunun yararlarını vatandaşımız gördüğü vakit bu taleplerin artacağını söyleyebiliriz” dedi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce 2019’da hayata geçirilen “Yer Altı Barajları ve Yer Altı Suyu Yapay Besleme Projeleri” kapsamında yapılması planlanan Van’ın birinci yer altı barajının ihale süreci tamamlandı.

İpekyolu ilçesine 29 kilometre uzaklıkta bulunan Irgat Mahallesi’ndeki dere yatağına inşa edilecek barajda çalışmalar, DSİ 17. Bölge Müdürlüğü tarafından yüklenici firmaya yapılan yer teslimiyle başladı. İş makinelerinin hafriyat yaptığı 6 metre yüksekliğinde ve 70 metre uzunluğundaki barajın, yıl sonunda tamamlanması bekleniyor. Global ısınmadan ötürü su kaybının önlenmesi ve kuraklığın tesirlerinin azaltılması hedeflenen barajla, 800 dekarlık alan sulanacak.

DSİ 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna, Van’da birinci kere yapılacak yer altı barajının bu yıl tamamlanarak vatandaşın hizmetine sunulacağını söyledi. Ülkede yer altı barajlarının üretimine kısa müddet evvel başlandığını ve şu ana kadar 100 civarında yer altı barajının işletmeye alındığını belirten Şahna, “Sorumluluk alanımızda birinci kere projeyi uygulayacağız. Önümüzdeki süreçte bunun yararlarını vatandaşımız gördüğü vakit bu taleplerin artacağını söyleyebiliriz” diye konuştu.

Bu cins barajların üretimi ve avantajları hakkında bilgi veren Şahna, şunları kaydetti:

“Yer altı barajı, yer altı suyunun önüne dik olarak geçirimsiz bir perde oluşturularak burada hapsedilmiş suyun depolanması, sonrasında ise bunun vatandaşa yarar olarak dönüşmesini sağlamaktır. Yer altı barajının sayısız avantajları var. Barajlar yer altında yapıldığından ötürü kamulaştırmada çok önemli avantajı kelamı konusu. Yeniden bu barajlarımızda buharlaşma, kirlenme kelam konusu olmadığından ötürü suyun sürekliliği ve kalitesinde de azalma ya da zayıflama yaşanmayacaktır. Bu barajlarımızın üretim maliyetlerinin son derece ekonomik ve üretim müddetlerinin kısalığı da büyük bir avantaj oluşturuyor.”

Şahna, projenin ihale sürecinin 25 Ocak’ta tamamlandığına işaret ederek, “Yüklenici firmamızla kontrat imzalanarak işe başlandı. Projemizin toplam maliyeti 24 milyon lira. Sonucunda 800 dekarlık alanda sulama yapılacak. Bu sulamada kapalı basınçlı boru sistemi olacak. Barajın yüksekliği 6 metre, uzunluğu 70 metre olacak. Ortalama 12 bin 500 metreküplük su depolanacak ve suyun sürekliliği sağlanacak” tabirini kullandı.

KAYNAK: AA

Share this content:

Yorum gönder