×

Borsa İstanbul günün birinci yarısında yükselme ile seyretti

Günün birinci yarısında dalgalı seyreden BIST 100 endeksi, saat 13.00 prestijiyle evvelki kapanışa nazaran 6,27 puan artarak 8.147,60’a çıktı. Toplam süreç hacmi 70,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,05 ve holding endeksi yüzde 0,78 kıymet kazandı. Kesim endeksleri ortasında en çok kazandıran bankacılık, en çok kaybettiren ise yüzde 1,26 ile finansal kiralama, faktoring oldu.

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımının sonuna geldiğine ait öngörülerin güçlenmesine rağmen Çin iktisadına ait bilgilerden alınan olumsuz sinyallerle negatif bir seyir izleniyor.

Avrupa’da açıklanan hizmet dalı ve bileşik PMI datalarının 50 düzeyinin altında gelmesi de global ekonomik aktiviteye ait kaygıları tetikledi.

Analistler, Çin iktisadında bugün açıklanan bilgilerin ülke ekonomisindeki toparlanmanın ivme kaybettiğine işaret ederek, Caixin hizmet kesimi PMI’ın 51,8 ile beklentilerin altında kaldığını ve bileşik PMI’ın evvelki aya nazaran gerileyerek 51,7 olarak gerçekleştiğini belirtti.

Öte yandan, dün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), eksik doküman ya da bağımsız kontrol beyanı ile ilgili usulsüzlükleri gideren şirketlerin kredi kısıtlamasını kaldırma kararı aldı. Karara nazaran, döviz durumundan ötürü kredi alamayan şirketler, yabancı para (YP) konumunu limitin altına düşürmeyi taahhüt ederse kredi kullanabilecek.

Analistler, bugün yurt içinde gerçek efektif döviz kuru, yurt dışında ise ABD’de fabrika siparişlerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.200 ve 8.300 düzeylerinin direnç, 8.100 ve 8.000 puanın takviye pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Share this content:

Yorum gönder