×

Dış dünyadan seçim iletileri

Kesin sonuçları şimdi açıklanmayan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçimleri ile igili dış dünyadan çeşitli değerlendirmeler gelmeye başladı.

Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Türkiye’de düzenlenen seçimleri yakından izlediklerini, iştirakin yüksekliğinin büyük kazanım olduğunu, ikinci çeşidin ne getireceğini görmeyi beklediklerini söyledi.

Von der Leyen, AB Kurulu Lideri Charles Michel ile düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’deki Cumhurbaşkanı ve 28. Devir Milletvekili Seçimleri hakkındaki değerlendirmesiyle ilgili soruyu yanıtladı.

Türkiye’nin kendileri için değerli bir ortak olduğunu belirten von der Leyen, şu tabirleri kullandı:

“Bu seçimlerdeki çok büyük iştirak hakikaten güzel haber zira bu Türk halkının demokratik haklarını kullanarak gidip oy vermeye bağlılıklarını, demokratik kurumlara paha verdiklerini göstermektedir. Bu dünkü seçimlerin büyük kazanımıdır. Seçimler hâlâ devam ediyor. Artık ikinci çeşidi görmemiz gerekiyor. Bununla ilgili açıklamaları da çok yakından takip ediyoruz. İkinci cinsin ne getireceğini görmemiz lazım.”

Yüksek iştirake takdir

AB Kurulu Lideri Michel ise seçime yüksek iştirak oranı hasebiyle Türk vatandaşlarını takdir ettiğini söyledi.

Demokrasilerde seçim sürecinin değerine işaret eden Michel, bu sürecin sonucunu takip edeceklerini belirtti.

Peskov: Her durumda işbirliğinin devamını bekliyoruz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ile Türkiye ortasında birçok alanda yapılan işbirliği nedeniyle Türkiye’deki seçimleri ilgiyle takip ettiklerini belirterek, “Türk halkının tercihine hürmet duyuyoruz ve duyacağız. Fakat her durumda işbirliğimizin devam etmesini, derinleşmesini ve genişlemesini bekliyoruz” dedi.

Türkiye ile Rusya’nın başta iktisat olmak üzere çok sayıda alanda kapsamlı işbirliği yürüttüğüne işaret eden Peskov, “Enerji, turizm, ticaret, tarım, kara yolu nakliyeciliği üzere çeşitli alanlarda karşılıklı fayda sağlayan geniş bir işbirliği yelpazesinde Türkiye ile birleşmiş durumdayız” dedi.

Türkiye’den seçimlerle ilgili gelen haberleri büyük bir ilgiyle takip ettiklerini belirten Peskov, “Türkiye güçlü, hâkim bir ülkedir ve doğal ki şeffaf ve demokratik seçimleri sağlayabilen, her türlü yasa dışı aksiyonu önleyebilen bir ülkedir” değerlendirmesinde bulundu.

İran: Seçime yüksek iştiraki demokrasinin zaferidir

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti halkının yüksek iştiraki ve seçimin muvaffakiyetle gerçekleştirilmesi, komşu Müslüman ülkede demokrasinin zaferinin bir göstergesidir. Türkiye halkını, seçimleri düzenleyenleri, başkanları ve siyasi partileri bu zaferden ötürü kutluyor, kendilerine iyi uğurlu olmasını diliyoruz” tabirlerini kullandı.

Share this content:

Yorum gönder