×

Fed/Bostic: 2024’e kadar faiz indirimi beklemiyorum

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, finans piyasalarında gitgide artan faiz indirim beklentilerinin bilakis bu yıl indirim olmayacağını belirtti. CNBC’ye konuşan Bostic “Baz senaryom, 2024 yılına dek faiz indirimi olmayacağı tarafında. Enflasyon göstergelerine bakarsanız hala gayemizin 2 misli üzerinde. Bu nedenle daha gidecek uzun bir yolumuz var.” değerlendirmesini yaptı.

Fed bu ay başında siyaset faizini 25 baz puan artırarak yüzde 5 – 5,25 aralığına yükseltmiş, Haziran ayında sıkılaşma döngüsüne orta verilebileceği bildirisini vermişti.

Bostic geçen yıldan bu yana uygulanan sıkılaşma döngüsünün tesirlerini görmek için para siyasetinde bekleme modundan yana olduğunu belirtti. Sıkılaşan kredi şartlarına ve bankacılık zahmetlerine karşın Bostic fiyat baskıları nedeniyle sonraki adımın faiz indiriminden çok artırım olabileceğini söyledi. Bostic “Gelecek atağımızın indirimden fazla faiz artışı olacağını öngörüyorum.” dedi.

ABD’de enflasyon Nisan’da yıllık yüzde 4,9 ile 2 yılda birinci sefer yüzde 5 düzeyinin altına gerilemişti. Besin ve enerjiyi içermeyen çekirdek enflasyon da ılımlılaşmıştı.

Share this content:

Yorum gönder