×

Fed/Mester: Faiz oranları gereğince sınırlayıcı değil

Cleveland Fed Lideri Loretta Mester, İrlanda Merkez Bankası’nın mesken sahipliğinde Global Karşılıklı Bağımlılık Merkezi ile düzenlenen bir aktiflikte ABD iktisadının büyüme dataları ve faiz oranları hakkında konuştu.

Mester, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) uzun vadeli ekonomik büyüme konusunda “fazla bir şey” yapamayacağını, lakin enflasyonu düşürerek işgücü piyasalarının ve finansal sistemin uzun vadede sağlıklı kalmasını sağlayabileceğini söyledi.

Genellikle şahin görüşleriyle tanınan Mester, ekonomistlerin ve Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC), Büyük Durgunluk’un başlangıcından bu yana uzun vadeli büyüme iddialarını aşağı istikametli revize ettiğine ve vakit içinde gayri safi yurtiçi hasıladaki küçük değişikliklerin bile kişi başına ortalama gelirde büyük farklılıklar yaratabileceğine işaret etti.

FOMC’nin Ocak 2009’da uzun vadeli ekonomik varsayımlar yayınlamaya başladığında, iştirakçilerin uzun vadeli büyüme projeksiyonlarının merkezi eğiliminin yüzde 2,5 ila yüzde 2,75 olduğunu belirten Mester, bu yılın Mart ayında açıklanan projeksiyonlarda merkezi eğilimin yüzde 1,75’ten yüzde 2’ye gerilediğini hatırlattı.

Mester, “Bu eğilimler mevcut siyaset tartışmalarında daha az dikkat çekse de, ABD iktisadının geleceği üzerinde değerli tesirleri var.” tabirlerini kullandı.

Enflasyonun inatçı olduğunun altını çizen Mester, faiz oranlarının yeteri derecede sınırlayıcı olmadığını ve para siyasetinin daha da sıkılaştırılmasından yana olduğunu belirtti.

Share this content:

Yorum gönder