×

İngiltere’de güç faturalarının artması bekleniyor

Londra merkezli niyet kuruluşu ECIU’nun tahliline nazaran, mevcut siyasetlerin devam etmesi durumunda İngiltere’nin gaz ithalat bağımlılığının yüzde 85’e yükseleceği öngörülüyor.

Kuzey Denizi’nde doğalgaz üretiminin bu periyotta yüzde 75 azalması, yenilenebilir güç, ısı yalıtımı ve ısı pompası yatırımlarının yavaş seyretmesi bu artışta tesirli olacak.

Artan ithalat bağımlılığı nedeniyle 2035’e kadar ülkenin yıllık gaz ticaret açığının 30 milyar sterline çıkacağı hesaplanıyor. Bu sayı, bilhassa Avrupa’nın sert biçimde etkilendiği gaz krizi öncesindeki düzeyin 4 kat üzerinde bulunuyor.

İngiltere’nin yükselen gaz ithalat bağımlılığına bağlı olarak hane halkı güç faturasının ise yıllık 5 bin 700 sterline yükseleceği hesaplanıyor.

ECIU Tahlil Yöneticisi Simon Cran-McGreehin tahlile ait değerlendirmesinde, resmi sayıların Kuzey Denizi’ndeki gaz üretiminin düşeceğini gösterdiğini belirterek, “Isı pompalarına karşı olanlar ithal gaza daha bağımlı oluyor. Gaz fiyatlarının kriz öncesi periyoda nazaran iki yahut üç kat yüksek olduğu dikkate alındığında, bu durum değerli yakıta bağımlı olmak manasına geliyor. İngiltere hükümetinin güç bağımsızlığı için amaçları var lakin onları hayata geçirecek siyasetleri yok” tabirlerini kullandı.

Share this content:

Yorum gönder