×

Muğla’da bir günde 36 yıldırım yangını çıktı

40 derece sıcakların çabucak akabinde Eylül ayı başında başlayan sağanak yağmurlar nedeniyle yıldırım yangınlarındaki sayı da arttı. Yıldırım kaynaklı yangınların en çok meydana geldiği gün 4 Eylül Pazartesi günü oldu.

Başta Marmaris olmak üzere bölgede çok sayıda yıldırım kaynaklı yangın çıktı. Muğla Orman Bölge Müdürü Salim Karabulut, toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda; “4 Eylül 2023 tarihinde Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde, ormanın kahramanları 36 adet yıldırım kaynaklı yangına müdahale edip söndürdü. Ellerinize sağlık” tabirini kullandı.

36 yıldırım yangının 9 adedi Marmaris ve civarında meydana geldi. Yıldırım yangınlarına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü buyruğunda misyonlu hava ve kara grupları müdahale ederek büyümeden söndürdü. Yıldırım kaynaklı yangınlardan kıyıya yakın bölgelerde karadan ulaşımın olmadığı noktalarda yangınlarına deniz üzerinden teknelerle ulaşılarak müdahale edildi.

Son olarak Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde uzun yıllar ortalamasına nazaran yılda çıkan orman yangınlarının yüzde 30’u yıldırım kaynaklı olarak kayıtlara geçti. Bu yangınların büyük kısmı daha büyümeden tek noktada müdahale edilerek söndürüldü.

KAYNAK: İHA

Share this content:

Yorum gönder