×

Petrol kaybın akabinde sakinleşti

ABD ham petrolü Salı günü yüzde 0,4 düşüşle kapattıktan sonra varil başına 71 dolar civarında süreç gördü. Birtakım yatırım bankaları, zayıf Nisan datalarının akabinde bu yıl Çin’in ekonomik büyümesine ait iddialarını düşürdü, lakin IEA, Kovid kısıtlamalarının sona ermesinin akabinde Asya ülkesinin talep beklentileri konusunda optimist olmaya devam ediyor.

Ham petrol, Çin’in beklenenden yavaş toparlanması, Fed’in agresif nakdî sıkılaştırma kampanyası ve ABD borç tavanına ait son tasaların görünümü baskılaması nedeniyle bu yıl yaklaşık yüzde 12 düştü. Yeniden de, ABD perakende satışları Nisan ayında yükseldi ve bu, dünyanın en büyük ekonomisindeki tüketici harcamalarının ekonomik aksi rüzgarlar karşısında dayandığını gösteriyor.

Singapur’daki Mizuho Bank Asya İktisat ve Strateji Lideri Vishnu Varathan, Çin’in zayıf üretim performansının “Kovid öncesi güce geri dönme umutlarını kronik olarak bozmasa da engelleyebilir” dedi.

Rakamlara aşina olan bireylere nazaran, sanayi tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD ülke çapındaki ham petrol stoklarının geçen hafta 3,69 milyon varil arttığını bildirdi. Cushing, Oklahoma’daki petrol depolama merkezindeki stoklar da artarken, akaryakıt arzı daraldı.

Share this content:

Yorum gönder