×

Rusya’dan petrol piyasasını geren açıklama: Fiyatlar çabucak fırladı

Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya’nın ham petrol ihracatında günde 300 bin varillik kesintiyi yıl sonuna kadar uzatacağını söyledi.

Novak yaptığı açıklamada “İhracata yönelik petrol arzının ek istekli azaltımı, OPEC+ ülkeleri tarafından petrol piyasalarının istikrarını ve istikrarını korumak gayesiyle alınan ihtiyati önlemleri güçlendirmeyi amaçlıyor” dedi.

Rusya geçtiğimiz ay günde 500 bin varil azalttığı ham petrol ihracatını Eylül ayında günde 300 bin varil azaltacağını taahhüt etmişti. Geçtiğimiz hafta Novak, Rusya’nın OPEC+ ortaklarıyla ihracatın daha da azaltılması konusunda anlaştığını söylemişti.

Bu karar, Rusya’nın ham petrol üretimini Şubat ayından itibaren Mart ayında günde 500 bin varil azaltma ve 2024 yılına kadar kısıtlamaları sürdürme taahhüdünün üzerine geldi.

Novak, “Şimdi, petrol üretimini azaltmaya yönelik istekli karar, dünya piyasasındaki duruma bağlı olarak azaltmayı derinleştirme yahut üretimi arttırma mümkünlüğünü pahalandırmak üzere aylık olarak gözden geçirilecek” dedi.

Share this content:

Yorum gönder