×

TÜBİSAD/Tombalak: 2023’te yüzde 10 büyüme bekliyoruz

HANDE BERKTAN

Bilgi ve bağlantı kesiminin TL cinsinden 2023 büyüme beklentisi yüzde 10 olarak açıklandı.

Bloomberg HT’nin sorularını yanıtlayan Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) yeni lideri Mehmet Ali Tombalak bölüme ait “Bilgi ve bağlantı teknolojileri kesimi pazar dataları raporuna nazaran 2021 yılında 266 milyar TL olan bilgi ve irtibat teknolojileri pazar büyüklüğü, 2022 yılında 408,9 milyar TL’ye ulaştı. Bu sayının 14 milyar TL’lik kısmını ölçümlemeye yeni eklenen şirketler oluşturdu. Türk Lirası cinsinden yıllık büyüme oranının geçmiş yıllara kıyasla yüksek düzeyde gerçekleştiği görüldü. Anket iştirakçilerinin 2023 yılı için TL bazında büyüme beklentisi ise olarak yüzde 10’un üzerinde seyretti” dedi.

“Bilgi ve bağlantı bölümü istenen süratte büyümüyor”

Sektörün istenen süratte büyümediğine işaret eden TÜBİSAD Lideri kelamlarına “Veriler, dalımızın istenen süratte büyümediğini gösteriyor ve bu hususta bir öbür çalışmamız Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Endeksi Raporumuzla da örtüşüyor. Dünyada dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren ülkelerle yapılan kıyaslamaları baz alan endeks çalışmasında az da olsa bir ivme kaybı var. Bu çalışmamızda orta sıralarda yer alan ülkemiz bir diğer memleketler arası endeks çalışmasında da 52’nci sırada görünüyor. Dijitalleşme yalnızca donanım, yazılım ve servislerin satış sayılarıyla ilintili de değil; tıpkı vakitte yenilikçi iş modelleri, mevcut iş modellerinin verimliliği, rekabetçiliği ve bunları yaratan inovasyon, insan kaynakları yetkinlikleriyle de çok yakından ilişkili” diye devam etti.

Bilgi ve bağlantı dalını şekillendiren teknolojiler neler oldu?

TÜBİSAD Lideri Mehmet Ali Tombalak kesimi şekillendiren yeni teknolojilere dair “2022 yılında bilgi ve irtibat teknolojileri dalını şekillendiren teknolojiler dört ana başlık altında toplayabiliriz. Yapay zeka, bulut bilişim, otomasyon ile etrafa hassas olarak tasarlanmış ve üretilmiş teknolojiler. Kelam konusu ana başlıkların her biri dalda tesirini bir müddettir hissettirmekte ve bu yıl asıl odak alanı bu hususlardaki teknolojik gelişmelere göre, bu teknolojilerin dallara ve iş dünyasına olan entegrasyonunun hızlanması oldu” dedi.

Share this content:

Yorum gönder