×

Avrupa Birliği gümrüklerde ıslahata hazırlanıyor

AB Kurulu, “AB Gümrük Birliği” ıslahatına ait yeni düzenlemeler içeren paketi duyurdu.

Gümrük Birliği’nin yönetimi için kurumlar ile işletmeler ortasında risk idaresine dayalı, uygun maliyetli ve faal bir işbirliği ve paydaşlık çerçevesi kurulacak. Bu kapsamda, ticari faaliyette bulunanlar, ithalat ve ihracatlarında gümrük için muhtaçlık duyulan bilgileri, “AB Gümrük Data Merkezi” isimli yeni ortak sisteme sunacak.

Nakliyeciler ve depo işletmeleri malların hareketleriyle ilgileri bilgileri de bu sisteme girecek. Bu sistem vakitle geliştirilerek tedarik zincirleri de dahil ticari faaliyetlerin tamamına yayılacak.

Gümrük ve ilgili makamlar, risk tahlillerine nazaran rastgele bir gönderiye yükleme öncesi, giriş, AB içinde taşıma yahut son varış noktasında müdahale edebilecek. Data merkezi, 2028 yılında elektronik ticaret teslimatlarına, 2032’de de öbür tüm işletmelere açılacak.

Veri merkezi mevcut gümrük bilgi teknolojisi altyapısının yerini alacak

Söz konusu sistem 1 Ocak 2038’den itibaren mecburî hal alacak. Bu sayede şirketlerin bürokratik süreçleri sadeleşecek ve tasarruf sağlanacak. Beyana dayalı bir gümrük sisteminden dataya dayalı bir sisteme geçiş yapılacak.

Sadeleştirmeler sayesinde, işletmelerin ahenk maliyetleri yılda 2,7 milyar euro azalacak. Yeni sistemin merkezinde AB Gümrük Yönetimi yer alacak ve AB Gümrük Data Merkezini denetleyecek.

AB Gümrük Yönetimi, 1 Ocak 2028’de misyona başlayacak. Yeni yönetim, risk ve kriz idaresi konusundaki sorumluluklar yüklenecek.Veri merkezi, AB ülkelerindeki mevcut gümrük bilgi teknolojisi altyapısının yerini alacak. Böylelikle gümrük bilgi işletme maliyetlerinde yılda 2 milyar euro kadar tasarruf sağlanacak.

Sistem kapsamında, dataları tahlil etmek, izlemek ve sıkıntıları evvelden iddia etmek için yapay zeka kullanılacak. Gümrük ıslahatı ile çevrim içi platformlar internet üzerinden satılan malların bütün gümrük yükümlülüklerine uymakla yükümlü olacak. Bu değişiklik, gümrük yükümlülüğü ferdî tüketiciden platformlara yöneltecek.

Değeri 150 euronun altında olan malların gümrük vergisinden muaf tutulduğu mevcut sistem de istismar edildiği gerekçesiyle kalkacak.

AB Gümrük Birliği, 1968’de kurulmuştu. Islahat, ticaret hacimlerindeki büyük artış, bilhassa e-ticaret, süratle artan sayıda AB standardı da dahil olmak üzere Avrupa ülkeleri gümrüklerinin sıkıntılarını gidermeyi amaçlıyor.

AB üyesi 27 ülkede gümrük konusunda 100’ün üzerinde farklı bilişim sistemi kullanılıyor.

Söz konusu teklifin yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu (AP) ve üye ülkelerin onayı gerekiyor.

Share this content:

Yorum gönder