×

MSB duyurdu! Vazife muvaffakiyetle icra edildi, Türk komandoları o ülkeden dönüyor!

MSB’den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM), NATO, Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) misyonları ile ikili ilgiler kapsamında bölgesel ve global barış ile istikrara katkı sağlamayı sürdürdüğü, ortak tarihi ve kültürel bedellerin bulunduğu Balkanlardaki gelişmeleri de yakından takip ettiği belirtildi.

Açıklamada, haziran ayında Kosova’da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığının talebine istinaden daha evvelce NATO Kosova Gücüne (KFOR) tahsisli Kırklareli’deki 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı komando taburunun ihtiyat birliği olarak bölgeye görevlendirildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Görevlendirilen birliğimiz, 6 Haziran 2023’te Kosova’daki Sultan Murat Kışlasına intikalini müteakiben 10 Haziran-31 Ağustos tarihleri ortasında Kosova’da sükunetin sağlanmasına büyük bir katkı sağlamış ve misyonunu muvaffakiyetle yerine getirmiştir.

İhtiyat taburumuz bugün kara yolu, yarın ise hava yolu intikallerini tamamlayacaktır. Ayrıyeten KFOR Komutanlığı 10 Ekim 2023’ten itibaren 1 yıl mühletle ülkemiz tarafından devralınacaktır. Türkiye, NATO’ya yapmış olduğu taahhütleri ve katkıları her vakit olduğu üzere yerine getirmeye devam edecektir.”

KAYNAK: AA

Share this content:

Yorum gönder