×

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika açıklaması

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde saat 15.10’da başlayan kabine toplantısı sona erdi. Toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Lideri Putin ile görüşmesinin yanı sıra iktisatta Orta Vadeli Program ile yapısal ıslahatlar ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrası açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan’ın konuşmalarından satır başları şu halde;

‘YERİNE DÖNÜŞÜM PROJESİNE HATAY’DAKİ MÜRACAATLARIN SAYISI 86 BİN GEÇTİ’

“Yerinde Dönüşüm projesine Hatay’daki müracaatların sayısı 86 bini geçti. 50 bin konutun inşası sürüyor. İnşallah yakında temel atmanın yanı sıra açılış merasimleriyle birlikte depremzedelerimize yeni meskenlerine kavuşma sevincini yaşatacağız.”

ERDOĞAN’DAN YENİ ANAYASA MESAJI

“Türkiye’yi darbe anayasasından kurtarıp sivil anayasayla buluşturma çalışmamıza meclis açılınca ittifaklarımızla başlayacağız.”

Putin ile verimli bir görüşme yaptık. Rusya Ukrayna savaşının sürdüğü pek çok insani gündemin masada olduğu bir periyotta bu görüşmenin takdir edildiğini düşünüyorum. Hafta sonu G20 önderler tepesi için Hindistan’da olacağız. Daha sonra Amerika’ya gideceğiz. 

‘TÜRKİYE OECD ÜLKELERİ ORTASINDA EN SÜRATLİ BÜYÜYEN 2. DEVLET OLMAYI BAŞARDI’

Ülkemizin büyüme sayıları açıklandı. Türkiye, yüzde 3,8 büyüdü. Böylelikle Türkiye 2023 yılında OECD ülkeleri ortasında en süratli büyüyen 2. devlet olmayı başardı. 

Deprem felaketine karşın elde ettiğimiz büyüme başarısı istihdamın ve üretimin korunmasını sağlamıştır. Pek çok memleketler arası kuruluş büyüme iddialarını üst taraflı revize etmeye başlamıştır. Biz kimsenin ne dediğine bakmadan, yatırım, istihdam, ihracat ile ülkemizi büyütme amacına gerçek yürüyoruz. Kimi vakit beklenmedik durumlarla karşılaştığımız oluyor. Ancak her seferinde eskisinden de güzel sonuçlarla yolumuza devam ediyoruz. 

‘BİN KİŞİLİK HAKİM VE SAVCI YARDIMCISI ALIMI YAPACAĞIZ’

“Yeni isimli yılda tüm vatandaşlarımızın adalete erişimini kolaylaştırmaya devam edeceğiz. Yapılacak imtihanla 1000 hakim ve savcı yardımcısıyla güçleneceğiz. Yeni isimli binalar için ihalelere çıkıyoruz.”

‘YAPILAN ARTIRIMLAR ÇALIŞANLARIN CEBİNE GİRMEDEN FİYAT ARTIŞLARI VE ARTIRIMLAR YAPILDIĞINI GÖRÜYORUZ’

“Ülkemiz iktisadında son periyotta yaşanan hadiseleri pek az iktisatçı ve ekonomistlere de rastlıyoruz. Türk siyasetinin muhalefet cenahındaki kifayetsiz lakin bir o kadar da muhteris iklim maalesef bilim insanlarımızı zehirlemektedir.

Fahiş fiyatlar isteyerek enflasyonla çabamıza ziyan verenleri işte bu zehirli iklim yoldan çıkartmaktadır. Sinsi operasyonların kol gezdiği toplumsal medyadan etkilenerek bu furyaya katılanların sayısı da az değildir. Ağustos ayı datalarıyla birlikte yıllık enflasyonun yüzde 56’ya yükselmesi daha sıkı yaşamamıza işaret ediyor. Birçok badirelerin üzerinden gelen bir idare olarak Allah’ın müsaadesiyle enflasyonu da dize getireceğimize tüm kalbimizle inanıyoruz.

Ülkemizde hayat pahalılığının nedenlerine baktığımızda personellik, ham unsur ve kira fiyatlarının öne çıktığını görüyoruz. İzah edilemeyecek fiyat artışları yapıldığını görüyoruz. Yapılan artırımlar çalışanların cebine girmeden fiyat artışları ve artırımların yapıldığını görüyoruz. Karşımızdaki sorunun ekonomik değil, ruhsal olduğuna işaret ediyor. Devlet olarak bir yandan hayat pahalılığını körükleyen ruhsal faktörlerle gayret ediyor, bir yandan da enflasyonu düşürecek adımları atıyoruz. Gereken adımları da atıyoruz. Taşınmaz malların ve ikinci el araçların ticaretiyle ilgili bir düzenleme yaptık. İlan sitelerinde uydurma hesaplar üzerinden fiyatları şişirtenleri önlemek için ilanlarda kimlik numarası zaruriliği getirdik. Bugüne kadar galericilere 250 milyon lira para cezası kesildi. Perakendecilere kesilen cezada 187 milyon lirayı geçti.”

KAYNAK: HABER7

Share this content:

Yorum gönder