×

Global piyasalarda borç limiti rallisi

Borç limiti görüşmelerinde Biden idaresi ile Cumhuriyetçilerin sonuca yaklaşması başta pay senetleri piyasaları olmak üzere yüksek riskli varlıklara olumlu yansıdı.

ABD’nin üç büyük Borsası Dow Jones, Nasdaq 100 ve S&P 500 Çarşamba gününü yüzde 1’in üzerinde yükselişlerle kapadı. Bu sabah ABD vadeli endeksleri hafif ekside. Pay volatilitesini ölçen CBOE VIX endeksi 17’nin altına gerileyerek Mayıs ayı taban düzeylerine yaklaştı.

Pozitif atmosfer Asya Pasifik’e de yansıdı. Birkaç gündür ekonomik toparlanmada ivme kaybı kaygılarıyla gerileyen Çin borsaları dahil neredeyse tüm değerli endeksler artıda. MSCI Asya Pasifik Endeksi de Mart ayından bu yana en süratli günlük yükselişe ilerliyor. Dolar ve tahvil piyasaları ise Fsakin. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükselişle 1.234 puanda. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 3,56’da yatay seyrediyor.

Borç limitinde ‘tünelin ucundaki ışık’ göründü

ABD borç limiti görüşmelerinde muahede umudu ufukta göründü.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy Çarşamba akşamı katıldığı teknik işçi toplantısı sonrası yaptığı açıklamada bu hafta mutabakata varılmasının “yapılabilir” olduğunu söyledi.

G-7 Tepesi sebebiyle Japonya’ya hareket eden ABD Lideri Joe Biden da “Anlaşmaya ulaşacağımız ve ABD’nin temerrüde düşmeyeceği konusunda eminim” değerlendirmesini yaptı.

Wall Street önderleri de mutabakatın bir an evvel hayata geçmesi için temaslarını ağırlaştırdı. ABD Senato başkanı Demokrat Chuck Schumer ile görüşen JPMorgan CEO’su Jamie Dimon “ABD temerrüde düşmemeli, muhtemelen de düşmeyecek” açıklaması yaptı.

Dimon ve Citigroup CEO’su Jane Fraser temaslarında temerrüdün piyasalar ve iktisat üzerinde önemli olumsuz tesirleri olacağını vurguladı.

Share this content:

Yorum gönder