×

Borsadan kapanış rekoru!

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 94,81 puan artarken, toplam süreç hacmi 156,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 3,93, holding endeksi yüzde 1,54 paha kazandı. Bölüm endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 3,99 ile sigorta, en çok kaybettiren ise yüzde 0,77 ile finansal kiralama, faktoring oldu.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) de 376 düzeyine geriledi.

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımının sonuna geldiğine ait öngörülerin güçlenmesine rağmen Çin iktisadına ait bilgilerden alınan olumsuz sinyallerle negatif bir seyir izleniyor.

Analistler, Çin iktisadında bugün açıklanan bilgilerin ülke ekonomisindeki toparlanmanın ivme kaybettiğine işaret ederek, Caixin hizmet bölümü PMI’ın 51,8 ile beklentilerin altında kaldığını ve bileşik PMI’ın evvelki aya nazaran gerileyerek 51,7 olarak gerçekleştiğini belirtti.

Avrupa’da açıklanan hizmet kesimi ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) datalarının 50 düzeyinin altında gelmesi de global ekonomik aktiviteye ait tasaları tetikledi.

ABD’de fabrika siparişler ise temmuzda bir evvelki aya kıyasla yüzde 2,1 azaldı.

Yarın yurt içinde açıklanacak Yeni Orta Vadeli Program, yurt dışında ise Fed’in Bej Kitap Raporu’nun piyasaların odağında bulunacağını lisana getiren analistler, data gündeminde yurt içinin sakin olacağını, yurt dışında ise Almanya’da fabrika siparişleri, ABD’de hizmet kesimi PMI ve Avro Bölgesi’nde perakende satışların öne çıkacağını aktardı.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.300 düzeyinin direnç, 8.100 ve 8.000 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Share this content:

Yorum gönder