×

ABD, en az 1 milyar dolarlık mühimmatı İsrail’e göndermek için adım attı

Gazetenin mevzuya aşina Amerikalı hükümet ve Kongre yetkililerine dayandırdığı haberine nazaran, Biden idaresi, İsrail’e mühimmat gönderilmesi için harekete geçti.

ONAY BEKLENİYOR

İsrail’e sağlanması planlanan silahlar ortasında tank mühimmatı, askeri araç ve havan topu bulunduğu belirtildi. Satışın tamamlanması için Kongre’nin onayı gerekiyor.

‘ULUSLARASI HUKUKA UYUN’

ABD Başkanı Joe Biden, 8 Şubat’ta partisinden gelen baskı üzerine Ulusal Güvenlik Memorandumu (NSM-20) yayımlamış, bununla ABD’den askeri yardım alan ve çatışmalara karışan tüm ülkelerin memleketler arası hukuka uymaları ve insani yardımları engellememeleri konusunda “inandırıcı ve muteber yazılı güvenceler” vermeleri talep edilmişti.

BIDEN SİLAH YARDIMI ASKIYA ALINACAK DEMİŞTİ

Biden, 9 Mayıs’ta yaptığı açıklamada da Refah’a büyük bir hücum düzenlemesi halinde İsrail’e silah yardımlarını askıya alacağını söylemiş, Biden’ın bu açıklamasına hem ABD’de Cumhuriyetçi Partiden hem de İsrail tarafından reaksiyon gelmişti.

‘BAZEN İNSANCIL HUKUKA UYMUYORLAR’

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da 13 Mayıs’ta Gazze’ye taarruzlarda çocukların, bayanların ve erkeklerin öldürüldüğü ya da ziyan gördüğü olaylar göz önünde bulundurulduğunda İsrail’in “bazı durumlarda memleketler arası insancıl hukuka uygun bir formda hareket etmediğini değerlendirmenin makul olduğunu” söylemişti.

KAYNAK: AA

Share this content:

Yorum gönder