×

Üç vilayette dolandırıcılık şebekesine operasyon! İçlerinde bayan oyuncu ve hacker var!

İzmir Vilayet Jandarma Komutanlığı İstihbarat ve Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü takımları, siber kabahatlere yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, bir şebekenin İzmir merkezli Aydın ve Balıkesir vilayetlerinde faaliyet gösterdiğini tespit etti.

Lüks villalar kiralayarak kurdukları sistemler ile vatandaşları arayarak kendilerini avukat, hakim, savcı, banka vazifelisi, polis ve asker üzere tanıtarak dolandırdıkları öğrenildi.

Birçok şikayeti pahalandıran jandarma takımları, iz sürerek şebekenin faaliyet gösterdiği İzmir, Aydın ve Balıkesir’deki adreslerini tespit etti. Teknik ve fiziki takip başlatan jandarma takımları, yapılan çalışmalar sonrasında eş vakitli operasyon başlattı. Belirlenen adreslere eş vakitli düzenlenen operasyonda komandolar da yer aldı. Operasyonlarda 11 kuşkulu gözaltına alındı.


VİLLADAKİ PİTBULL İÇİN VETERİNER

Operasyon kapsamında, Çeşme ilçesindeki lüks bir villada bulunan şüpheliler, muhafaza gayeli bahçesinde yasaklı ırk olan ‘Pitbull’ cinsi iki köpeği beslediği öğrenildi. Jandarma takımları, evvelce yapılan müşahedede bahçede bulunan köpeklerin tespit edilmesinin akabinde operasyona veteriner getirerek iki köpeği de sakinleştirici ile etkisiz hale getirdiği bildirildi. Operasyon kapsamında, şebeke lideri C.A. da jandarma grupları tarafından gözaltına alındı. Şebeke elebaşı C.A.’nın hakkında, 47 farklı cürümden yakalama kararı olduğu ve 5 yıldır firari olduğu bildirildi. C.A.’nın üzerinde geçersiz avukat kimliği olduğu ortaya çıktı.


Çeşitli sistemler ile vatandaşlar dolandırarak günlük 5 milyon TL’ye yakın çıkar elde ettiği öğrenilen şebekenin içerisinde, eski dizi ve sinemalarda oynayan bir bayan oyuncunun da olduğu ortaya çıktı. Ayrıyeten ‘Zeus’ kod isimli 17 yaşında bir hackerın bulunduğu belirtildi. Zeus kod isimli çete üyesinin, dolandırılacak vatandaşların kimlik ve telefon numarası üzere bilgilerini yasa dışı yollarla elde ettiği belirlendi. Hackerın bilgisayarında ‘Dolandırılacak’ ve ‘Dolandırıldı’ isimli evraklar oluşturduğu ve bu evraklarda çok sayıda vatandaşın bilgileri yer aldığı öğrenildi.

OPERASYON DRONLA GÖRÜNTÜLENDİ

İzmir, Aydın ve Balıkesir’deki adreslere yapılan operasyon, dron ile görüntülendi. Şüphelilerin Çeşme ilçesindeki adresinde yapılan aramada, 23 dizüstü bilgisayar, 44 adet tuşlu telefon, 36 sim kart, 2 masaüstü bilgisayar, 1 ‘call center’ aygıtı, 17 USB hafıza kartı, 15 uyuşturucu unsur içiminde kullanılan gereç, yaklaşık 20 gram metamfetamin, yaklaşık 35 gram kubar esrar, 1 hassas terazi ele geçirildi.

Operasyonda yakalanan hacker ve öteki 10 kuşkulu sorgulanmak üzere İzmir Vilayet Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Çok sayıda vatandaşı dolandırarak haksız yarar elde eden 11 şüphelinin, süreçlerinin tamamlanmasının akabinde adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

KAYNAK: İHA

Share this content:

Yorum gönder