×

Şenol Güneş: Yapay bahislerin bitmesini istiyorum

UEFA Avrupa Konferans Ligi Play-Off Tipi rövanşında Beşiktaş alanında Dinamo Kiev’i 1-0 mağlup etti. Deplasmanda oynanan çabayı de 3-2’lik skorla kazanan siyah-beyazlılar ismini Avrupa Konferans Ligi kümelerine yazdırdı. Müsabakanın akabinde Beşiktaş Teknik Yöneticisi Şenol Güneş, basın toplantısında çabayı kıymetlendirdi.

Hak ettikleri bir galibiyet aldıklarını lisana getiren Şenol Güneş, “Avrupa Konferans Ligi elemelerinden sonra kümelere kalmaya hak ettik. Geçmişte oynadığımız maçların üstüne koyarak geldik. Oyun olarak da skor olarak hak ettiğimiz bir gün oldu. Taraftarla bütünleştik. Oyuncularım da misyonlarını yapmaya çalıştılar. Rakibe oynama müsaadesi vermedik. Kazandık, durumlarımız da vardı. Hem iki kanadı denetim edip, hem de dönen topları almak bizim için kıymetliydi. Taraftar başından itibaren dayanak oldu. Sinerjisini alana yansıttı. Aslında bizim fikrimiz bu. Pazar günü buna daha fazla muhtaçlığımız var. Ekip yorgunluk geçirecektir. Dinamo Kiev’in zorlukları var. Uygun oyuncuları var. Biz baskıyı uygun yapınca oynama bahtı vermedik. Onlar da kaybettikleri için üzülmesin. İdare ve liderin da moral bulduğunu düşünüyorum. Moralimizi kaybettirmek isteyen yapay hususların bitmesini istiyorum. Hayat devam ediyor. Bu maç bitti pazar günü öteki bir maçımız var. Onlara yenilmiştik, onlarla oynayacağız. Bizim toplumsal medya ve medyayla işimiz yok. Bunlarla bu kulüp yıkılmaz. İdare de lider da oyuncular da taraftar da tenkit hakkını elinden almaz. Bunun kimseye faydası olmaz. Hoş bir gün oldu mutluyuz” sözlerini kullandı.

“DESTEK İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Takviyelerinden ötürü taraftarlara teşekkür eden ve bu devirde buna muhtaçlıkları olduğuna dikkat çeken Güneş, “Geçmişte aldığımız sonuçlar geçmişte kaldı. Bugünkü maç da bitti. Yarın 11.00’de egzersiz yapacağız. Taraftarın sevgisini ben kadro ismine kabul ediyorum. O düzey borçlu olduğumu hissediyorum. Oyuncuya da ekibe da ne kadar olumlu sinerji verirseniz o kadar yeterli vazifesini yapmaya çalışıyor. İdare de lider da o denli. Alanda işimi yaparken tribüne dönmem fakat bu periyotta muhtaçlık da vardı. Takviye için teşekkür ediyorum. Buna layık olmak için elimizden geleni yaptık, devam edeceğiz. Safları sıklaştıralım” diye konuştu.

“GOLLERİ ATABİLSEK 4, 5 OLABİLİRDİ”
Grubun bugünkü oyunundan keyif aldığını tabir eden Güneş, “Önde baskı yapmak ve bunu 90 dakika sürdürmek keyifliydi. Golleri atabilsek 4, 5 olabilirdi. Açıklarımız baya yoruldu. Muleka çok kaçırdı ancak rakibi de kovaladı. Tıpkı şey Rashica için de geçerli. İki kanadı da âlâ kullandılar. Birinci yarı sonuna gerçek müsaade verince oynadılar. Bunlar futbol ismine hakikat, taraftarın da memnun olduğunu düşünüyorum. Transferlerin de katkısı olacağını düşünüyorum. Hem Zaynutdinov hem Rebic daha da olumlu. Rashica da olumluydu. Cenk girdi, o da bir arayışta. Ulusal ortada ulusal gruba gitmeyenleri hazırlayacağız. Pazar gününü atlatalım. Şu anda 2 puan kaybımız var. Artık tahammülümüz yok. Hoş bir akşam, ben mutluyum” formunda konuştu.

“ZAMANA GEREKSİNİM VAR”
Vakte gereksinimleri olduğunu söyleyen deneyimli teknik adam, “Bugünleri yaşamak istiyoruz. Rebic’i idmanda da görüyordum. Kadroyla ahengi düzgün. Kimileri erken ahenk sağlar, kimileri geç ahenk sağlar. Kırılmalar olabilir. Vakte muhtaçlık var. Salı günü ulusal maçlar başlayacak, 13’ünde gelecekler, 17’sinde maç olacak üzere duruyor. Ekim’e kadar olan bir devir var. Takımımızda geniş olduğu için değişerek oynayacağız. Oyuncuların randımanına bağlı. Transfer hala devam ediyor. Bizden de giden olabilir, gelen olabilir. Onları vakit gösterecek” dedi.

“KAFAMDA SİVASSPOR MAÇI VAR”
Grubun Avrupa’daki gayeleriyle ilgili gelen bir soru üzerine Şenol Güneş, şöyle konuştu:
“Geçmişte üzüldüğümüz maçlar var. Kaygılarla yaşamak istemiyorum. Sivas maçına hazırlanacağız. Kümelere yeni girdik, rakipler belirli değil. Benim işim yarın bir an önce grubu toparlamak. Pendik maçında ne kadar olumsuz gözüksek de 2, 3 tane atacağımız maçta 2 puan kaybettik. Başımda Sivasspor maçı var. Rakipler muhakkak olur, tesislerde konuşuruz. Amacı de birlikte çizeriz.”

“BÜTÜN OYUNCULAR İYİYDİ”
Dinamo Kiev müsabakasında sol bekte vazife alan Onur Bulut’un performansını da pahalandıran Güneş, “Onur’dan mutluyum. Düşündüğümüzü yapmaya çalıştı. Savunma tarafının daha âlâ olması gerekiyordu. Kanatları uygun kullanıyorlar. Beki kesinlikle bindiriyor. Bazen aksi top atıp, terstekini oyuna sokuyorlar. Tempolu oynadılar. Hem Rashica hem Muleka tempolu oynadı. Bekin asli misyonunu yapması lazım. Defansif olarak olumluydu. Atakta ise soluna almak istediği toplar vardı. Orada Zaynutdinov var. Lakin o bizimle bu tip çalışmayı az yaptı. Geçen maçta onu beke aldım sonra Umut’u aldım. Lakin konum yedik. Bugün başarılı olduk. Tercihlerimiz karşılığını buldu. Necip ve Colley de âlâ oynadı. Bütün oyuncular iyiydi” tabirlerini kullandı.

Sol bek için transfer yapıp, yapmayacaklarıyla ilgili Güneş, şöyle konuştu:
“Daha evvel de vardı. Duruma nazaran gelişmelere bakacağız. Şu anda Masuaku’nun dönüşte olacağını düşünüyorum. Yeniden de Umut’un durumu var. Zaynutdinov’a karar vereceğiz. Uygun oyuncu yararlı olacağını düşünüyorum.”

“3 GÜNDE BİR MAÇ YAPACAĞIZ”
3 günde bir maç oynayacaklarını ve bunun için ekipte değişiklikler olabileceğini söyleyen Güneş, şu sözleri kullandı:
“Rekabetin yanında 3 günde bir maç yapacağız. Pazar günü maç var. Fizikî olarak hangi oyuncuyla başlayacağıma karar vermedim. Başka maçlarda da tıpkı şey olacak. Kümeler muhakkak olacak. Oyuncular buna alışacak. Cenk geliyor. Rebic, Zaynutdivov var. Ortada atağa dönük Chamberlain var. Onana defansif olarak geliyor. Amartey güzelleşiyor. Oyunun gidişine nazaran değişkenlik olabilir.”

“SEVGİ PAYLAŞARAK BÜYÜR”
Taraftarın dayanağının değerli olduğuna dikkat çeken Güneş, “Taraftar bu kulübün sembolü. Hepimiz gidip, geliyoruz. Onlara layık vazife yapmak durumundayız. O sevginin karşılığında sorumluluk duymayanın burada işi yok. Taraftarın kendi oyuncusuna idareye karşı kullanması yanlışsız değil. Şu andaki durumumuz âlâ. Benden çok oyunculara, yöneticilere, lidere lazım. Bu grup yeterli oynadıkça kim bundan rahatsız olur?  Ben o sorumluluğu alıyorum. Âlâ oynayınca seyirci coşuyor. Lider da idare de daha uygun ekip için uğraşacak. Bu oyuncularla olur mu dediğiniz vakit kaybederiz. İşimiz kolay değil sevgi, çok büyük bir hazinedir. Sevgi tek taraflı olmaz esasen. Sevgi paylaşarak büyür. Tribün maçı bırakmış hocaya, oyuncuya tezahürat yapıyor. Tenkit de olacak. Bunu bilhassa söylüyorum. Eleştiriyi oluyor ancak kırıcı olmamak gerekiyor. Söylemek istediğim bu. Bütün oyuncular yeterli niyetli. Pendik maçında kusur yaptım. Bugün tercihlerim beklentimin altında kalmadığı için sonuca yansıdı. Tekrar birebir oyuncuları koydum ben. 1 kişi geldi, 6 kişinin ortasında penaltı oldu. Biz birçok şey kazanıp, çok şey kaybettik. Neyimiz eksik kimler ne yapmak istiyor. Rakiplerimiz de güçlü. İnşallah tüm ekiplerimiz cins atlar. Türkiye için hoş bir akşam oldu. Bu herkese yansır” biçiminde konuştu.

Share this content:

Yorum gönder