×

Euro Bölgesi kredilerinde beklentilerin üzerinde sıkılaşma

Euro Bölgesi’ndeki bankalar, borçlanma maliyetlerinin artması ve mali bölümü saran krizin Avrupa Merkez Bankası’na (AMB) faiz artış suratını yavaşlatma davetlerini güçlendirmesinin akabinde, kredileri beklentilerin üstünde kıstı.

AMB’nin Banka Kredileri Anketi’ne nazaran, kredi standartları birinci çeyrekte değerli ölçüde daha da sıkılaştı. Ankette yapılan değerlendirmede “Konut alımı ve firmalar için verilen kredilerde gözlenen sıkılaşma, evvelki çeyrekte bankaların beklediğinden daha güçlüydü ve kredi dinamiklerinde kalıcı bir zayıflamaya işaret ediyor” tabirine yer verildi.

Firmaların net talebindeki düşüşün, son üç ayda bankalar tarafından öngörülenden daha fazla ve global mali krizden bu yana en büyük düşüş olduğu belirtildi.

Anket, Silicon Valley Bank’ın Mart ayında iflas etmesi ve Credit Suisse Group AG’nin daha sonra UBS Group AG tarafından devralınmasının zincirleme tesirlerine dair somut göstergeler sunan birinci anket oldu.

Sıkılaşma AMB’yi daha küçük faiz artışına yönlendirebilir

AMB yetkilileri bankacılık geriliminden kaynaklanan mali şartlarda yaşanan sıkılaşma ispatının İdare Konseyi’nin çeyrek ya da yarım puan ortasında seçim yapmasının beklendiği Perşembe günkü toplantısında daha küçük ölçüde artış kararına ikna edebileceğini öne sürmüştü.

Raporda sıkılaşan kredi verme şartlarının bankaların risk algısı ve toleransı tarafından yönlendirildiği lakin AMB’nin faiz artışlarının da rol oynadığı belirtildi. Bankalar, ikinci çeyrekte daha ölçülü da olsa bir sıkılaştırma beklediği kaydedildi.

Banka Mart ayında finans dalındaki tansiyonların Euro Bölgesi’ndeki kesimi etkilediğine dair bir işaret olarak, ankete katılanların “perakende ve toplan finansmana erişimlerinin kötüleştiğini” bildirdi.

Ekonomik büyüme dataları sistemsiz bir gidişata işaret ediyor

Cuma günü yayımlanan ekonomik büyümeye ait bilgiler, Euro Bölgesi’nde sistemsiz bir gidişata işaret etti. Fransa ve İtalya’nın büyümeye dönmesi ve İspanya’nın ivme kazanmasıyla bölge güç kaynaklı bir kış resesyonundan kaçınırken, Almanya birinci çeyrekteki sakinlikle bir gerilemeden kıl hissesi kurtuldu.

S&P Küresel tarafından yapılan anketler iktisadın ikinci çeyreğin başında daha süratli büyüdüğünü lakin bu güzelleşmenin sadece hizmet dalından kaynaklandığını gösterdi.

Bazı banka yetkilileri de bu kadar güçlü talebin enflasyonu yüzde 2 maksadına döndürmek için faiz artışlarının devam etmesi gerektiğinin bir işaret olarak alınabileceğini kaydetti.

Share this content:

Yorum gönder