×

Alım: 700 bin kamu çalışanı için uzlaşmaya yaklaştık

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafından sendikalı işletmelere verilen Beyaz Bayrak Mükafatları için bir otelde düzenlenen merasime katıldı.

İşçi ve patron bölümüyle Beyaz Bayrak uygulamasını hayata geçirme ülkülerinin olduğunu belirten Alım, “Bu, 10 yılı aşkın müddettir konuştuğumuz bir şeydi. Bunu uygulamak bize nasip oldu. Beyaz Bayrak ‘düzgün iş’ diyor. Patron, ‘ben işimi düzgün yapıyorum’ diyor. Bu argüman olağanüstü değerli ve kıymetli. Ben bütün işletmelerin bu argümana sahip çıkmasını istiyorum. Biz bakanlık olarak düzgün işletmelerle yolumuza devam etmek istiyoruz” dedi.

“1 Puan prim teşviki”

Belirli şartları sağlayan işletmelere Beyaz Bayrak verileceğini ve bu işletmelere makul yararlar sağlanacağını bildiren Alım, şu bilgileri verdi:

“Beyaz Bayrak uygulaması sendikal örgütlülüğe katkı yapacak bir uygulama. Örgütlü işletmelerimize önemli katkılarımız olacak. İşkur projelerinden öncelikle onlar faydalanacak. Bunun dışında ihracatçı firmalarımız, ihracat sürecindeki bütün prosedürleri aşmada bir adım önde olacak. Beyaz Bayrak ile birlikte vereceğimiz sertifika kendilerini devlet süreçlerinde bir adım öne geçirecek. Daha kıymetlisi toplumsal güvenlik dayanak primine ek 1 puan vereceğiz. İşçilerimiz örgütlüyse, o iş yerinde toplu iş kontratı düzeneği işliyorsa, işletmelerimiz düzgün iş yapıyorsa onların yanındayız. Türk devleti toplumsal bir devlettir. İşçilerin hukukunu savunmak, düzgün iş yapan işletmelerin hukukunu savunmak da toplumsal devletin Çalışma Bakanının vazifesidir. Ben bu misyon şuuruyla Beyaz Bayrak uygulamasının devletimize, milletimize, iş yerlerimize ve çalışma hayatına katkı yapacağına inanıyorum.”

“Kamu kontratında uzlaşmaya yaklaştık”

700 binden fazla kamu emekçisinin mali ve toplumsal haklarının belirleneceği Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolü’ne de değinen Alım, “Türk-İş ve Hak-İş ile cuma günü bir kere daha ele alacağız. Bir uzlaşmaya zati yaklaştık. Bunu da tahlil yoluna sokacağız” dedi.

Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) İdare Şurası Lideri Özgür Burak Akkol, patronlar olarak uzun yıllardır savundukları ve önerdikleri Beyaz Bayrak uygulamasının personel, patron ve kamunun ortak akıl ve mutabakatıyla hayata geçtiğini belirterek, “Zaten üçlü mutabakat olunca ortaya sonuçlar çıkıyor” dedi.

“Dört temel unsar var”

İşçi, patron ve kamu ayrımına karşı olduklarını vurgulayan Akkol, TİSK’in klasik olarak düzenlediği Ortak Paylaşım Forumu’nda çalışma hayatını oluşturan üçlü sac ayağı olarak birçok mevzuda ortak hareket ettiklerini söyledi.

Ortak Paylaşım Forumu’nda emekçi ve patron tarafının, çalışma hayatının sürdürülebilir olması, uygun örneklerin görünür olması ve devlet tarafından desteklenmesi, rekabetçiliğin korunması ve kayıt dışı istihdamla gayret edilmesi konusunda hemfikir olduğunu anımsatan Akkol, “Topluma örnek bir işletmedeki dört temel ögenin altını çizmek istiyorum. Bunlardan birincisi, pak sicil sahibi örnek bir işletme olmak, toplumsal güvenlik hükümlülüklerini eksiksiz ve vaktinde yerine getirmek. İkincisi, vergisini tam ve vaktinde veren bir işletme olmak. Üçüncüsü, örgütlülüğü desteklemek. Dördüncüsü, iş sıhhati ve güvenliği başta olmak üzere çalışma arkadaşlarımıza dokunmak. Bunlar aslında TİSK ekosisteminin olmazsa olmazları. Bunlar evvel kendimize sonra çalışma arkadaşlarımıza ve ülkemize verdiğimiz kelamlar. Bu temellerin devletimiz tarafından da paha görmesi bizim için farklı bir itici güç olacak” sözlerini kullandı.

20 işletmeye Beyaz Bayrak verildi

Üzerinde “Düzgün İş Örgütlü İşyeri” sloganı yer alan Beyaz Bayrak’ta, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının logosu da bulunuyor.

İşletmelerin Beyaz Bayrak Mükafatı alabilmesi için; kayıtlı istihdam, idari para cezası uygulanmaması, toplu iş mukavelesi olması, 50 ve üzerinde çalışanı bulunması, Toplumsal Güvenlik Kurumuna prim borcu olmaması, iş sıhhati ve güvenliği şartlarını yerine getirmesi ve işletmede iş kazası yaşanmaması şartlarına sahip olması gerekiyor.

Konuşmaların akabinde Bakan Alım, Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu İdare Şurası Lideri Özgür Burak Akkol ve TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay, Beyaz Bayrak Ödülleri’ni kazanan işletmelerin temsilcilerine sertifikalarını takdim etti.

Ödüller, Ford Otomotiv, Tat Besin, Kordsa Teknik Dokuma, Alarko Carrier, Türkiye Şişe ve Cam, NG Kütahya Seramik Porselen Turizm AŞ, Socar Türkiye, Siemens, Bosch, Kale Radyatör, İstikbal Mobilya, Tetra Pak Paketleme, Borusan Mannesmann Boru, Pınar Süt, TÜPRAŞ, Vakko, Kolin İnşaat, Sanko Dokumacılık, Sarkuysan Elektrolitik ve Oyak Çimento’ya verildi.

Share this content:

Yorum gönder