×

Altın ithalatında sert düşüş

Türkiye’de yılın birinci çeyreğinde iktisat gündeminde öne çıkan hususlardan biri olan altın ithalatında son datalar olağanlaşma sinyalleri veriyor.

Borsa İstanbul datalarına nazaran altın ithalatı Nisan ayında son bir yılın en düşük düzeyinde gerçekleşti.

Borsa İstanbul Değerli Madenler Piyasası datalarına nazaran, Nisan ayında altın ithalatı 2 bin 883 kg oldu. Böylelikle 2022 yılı Nisan ayında görülen 2 bin 712 kg düzeyinin akabinde en düşük ithalat sayısı görüldü.

Mart ayında Türkiye’nin altın ithalatı 21 bin 670 kilo olarak kaydedilmişti. Böylece Nisan’da altın ithalatında aylık yüzde 87 düşüş oldu.

Yılın birinci 4 ayında toplam altın ithalatı 150 bin 336 kg düzeyine ulaştı. Tıpkı ayda gümüş ithalatı ise 55 bin 637 kg ile 2022 yılı Ocak ayından bu yana en düşük düzeye geldi.

Türkiye rekorlara imza atmıştı

Türkiye yılın birinci çeyreğinde rekor altın ithalatı kaydetmişti. Birebir bilgi setine nazaran Türkiye’nin altın ithalatı 147 bin 453 kilo ile rekor çeyreklik performans sergilemişti. Tıpkı vakitte Ocak ayında görülen 68 bin 330 kiloluk ithalat da rekor aylık ithalat olmuştu.

Türkiye’nin yüksek altın talebi Dünya Altın Kurulu’nun datalarına de yansımış, kurulun raporlarında Türkiye’nin rekor çeyreklik talebinin altı çizilmişti.

Konseyin bilgileri Türkiye’nin sikke ve külçe formundaki talebinin global talebin altıda birine ulaştığını göstermişti.

Share this content:

Yorum gönder